Kadınların Yeri

Etin Taze Olup Olmadığını Anlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Etin Taze Olup Olmadığını Anlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Bir yemek yaptığımız zaman lezzetli olması için genellikle malzeme olarak et tercih ederiz. Mesela patates yemeği veya kuru fasulye yaptığımız zaman et eklediğimiz de yaptığımız yemek daha lezzetli oluyor değil mi ?

Etin Taze Olup Olmadığını Anlamak İçin Kullanılabilecek Yöntemler

Fakat birçok kişi etin kötü kokmasından dolayı yemeği sade yapmayı tercih ediyor. Ama et neden kokar ? sorusunu cevaplayacak olursak. Et taze değilse kokar. Taze olup olmadığını anlamak için de bazı yöntemler bulunmaktadır.

Parmakla Ete Bastırma Yöntemi

Bir etin taze olup olmadığını anlamak istiyorsanız parmağınızı kullanabilirsiniz. İlk olarak ete bastırın ve eğer etin üzerinde parmak iziniz hemen gidiyorsa o zaman o et taze olmaktadır. Fakat parmak iziniz gitmiyorsa o et taze değildir.

Eti Keserek Tazeliğini Anlama Yöntemi

Eti kesin ve içerisindeki renge bakarak taze mi değil mi bunu kolayca öğrenebilirsiniz. İlk olarak eti büyük parça olarak keselim ve daha sonra etin rengi eğer koyu ama kenarları beyaz çerçeveliyse o zaman o et taze değildir. Almış olduğunuz etin içerisine çeşitli katkı malzemeleri ekleyip raf ömrü uzun olsun diye yapılmıştır.

Kağıt Havlu Yöntemi

En son yöntemlerden birisi de kağıt havlu oluyor. İlk önce elinize bir parça olacak şekilde kağıt havlu alın ve daha sonra etin üzerini kurulayın. Eğer kağıt havlunun üzerinde çok fazla hem kan hem de nem varsa aldığınız o et taze olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ