Erotomani Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Erotomaninin Tedavisi Var Mı
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Erotomani Nedir, Belirtileri Nelerdir ? Erotomaninin Tedavisi Var Mı

0

FOX TV ekranlarında yayınlanan Masumiyet dizisinin üçüncü bölümünde Ela karakteri, kendisini döven İlker ile mahkeme salonunda karşı karşıya geldi.

İlker’in avukatı, Ela’nın kendisine öğrettiklerini kafasında şekillendirdiğini ve Ela’nın erotomanik olduğunu söyledi. Bu sahneden sonra erotomani fikri büyüyerek merak konusu haline geldi.

Peki erotomani nedir, belirtileri nelerdir? Erotomaninin tedavisi var mı? İşte erotomani hakkında öğrenmeye değer şeyler.

Erotomani Nedir

EROTOMANİ NEDİR?

Erotomani halk arasında “Eros hastalığı” olarak bilinir. Genellikle bayanlarda görülen ve ana hatlarıyla karşılıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak tanımlanan erotomani, kişinin kendisine aşık olduğuna inandığı sanrısal bir işlev bozukluğudur.

Erotomanide, belirli bir kişinin sanrıları sistematik ve sabittir. Bir sevgili olarak düşünülen “acı çeken” genellikle tanınmış veya yüksek statülü belirli bir kişidir, ancak farklı kişiler veya tanıdık kişiler olabilir.

Erotomani (Clerambault Sendromu), karşılıksız aşkın neden olduğu bir işlev bozukluğu olarak özetlendi, ancak yirminci yüzyılda ‘birinin sana aşık olduğunu düşünmek’ olarak değiştirildi.

EROTOMANİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erotomanik kişi kendini çok sevildiğini ve sevildiğini düşünür, ancak çeşitli nedenlerle aşık olduğu kişi bunu gösteremez ve uzaklaşmak zorunda kalır. Sevgilisinin kendisini çok sevdiğine inanarak, sevgilisinin bu duygularını açıklayamayacağına, sadece ima ederek, açıkça söyleyemeyeceğine, ancak anladığına ve bundan emin olduğuna dair bir saplantı geliştirir. Sevgilisine aşkını kabul ettirmenin yolunu düşünür ve sevgilisinin onunla gizlice konuştuğuna dair sağlam bir algısı vardır.

Aşkının yalan olduğunu iddia eden hiçbir mantıkla yetinmese de sevgilisinin çekingen olduğunu düşünür ve yasak aşkını herkesten saklamaya karar verir.

Erotomani, büyük bir psikolojik hastalık olarak veya başka bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Erotomanik sanrılar, bipolar işlev bozukluğu veya şizofreniyi anımsatan farklı psikolojik sorunlardan kaynaklanan ikincil erotomani sonuçları. Alkolizm ve antidepresan kullanımı ile bile belirtiler olabilir.

Hastalığın en önemli belirtisi, kişinin başka bir kişinin kendisine gizlice aşık olduğu algısına sahip olmasıdır. Bazı durumlarda, hasta birkaç kişinin aynı anda “gizli hayranlar” olduğunu hayal edebilir. Belirli bir kişi tipik olarak, ulaşılamayan bir tanıdık tarafından veya bu kişinin hiçbir şekilde tanışmadığı biri tarafından sevildiğini hatırlatan sanrılara sahiptir. Etkilenen kişi, erotomani ile aynı anda farklı türde sanrılar da yaşayabilir.

EROTOMANİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Önce çare ile başlar, ancak istenirse tedavi ile desteklenebilir. Genellikle insanlar bu sanrılardan çarenin uzunluğuna bağlı olarak kurtulabilirler, ancak erotomaninin altında bipolar işlev bozukluğu olduğunda, tamamen farklı bir terapi veya tedavi kullanılabilir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir