Erik Nasıl Kurutulur ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Erik Nasıl Kurutulur ?

0

Yaz mevsimi geldiği zaman meyvelerde en çok beklediğimiz meyve Erik oluyor değil mi ? Çok sevmiş olduğumuz bu meyveyi tabi sadece yaz ayında yemekle kalmıyoruz , kış için kuru eriğin de müptelası oluyoruz. Kuru erik evet normal bir eriğin hiçbir zaman yerini tutmaz fakat onunda çok faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Erik Nasıl Kurutulur

Yalnız her çeşitte olan eriği kurutamazsınız örnek verecek olursak mesela yeşil erik kurutulmaz ve mor erikleri de kurutmak için içlerinin hem etli hem de iri olması gerekmektedir. Aynı zaman da erik kurutması yapmadan önce çekirdekli mi yoksa çekirdeksiz mi yapacaksınız buna karar vermeniz gerekiyor. Çünkü her ikisinin de kurutma yöntemi farklı olmaktadır.

Diyelim ki eriğinizi çekirdekli olarak kurutacaksınız o zaman direkt olarak güneş gören bir yere bez serip üzerine de erikleri sererek tabi birbirlerine değmesin buna dikkat edin sonra bu şekilde kurutabilirsiniz.

Çekirdeksiz olarak kurutma yapacaksanız o zaman da aşağıda vereceğimiz yöntemleri uygulayarak kurutma işlemi yapabilirsiniz. Ama her ne şekilde kurutma yaparsanız yapın kesinlikle ilk adım olarak yıkamayı unutmayınız. Sonrasın da biraz bekleyip uygun bir kurutma şekline göre kurutma yapın.

İçindekiler

Evde Erik Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Güneşte Kurutma

Güneş yöntemini tercih ederek eriklerinizi bu şekilde kurutmak en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Ama tabi bu yöntemi tercih edecekseniz mutlaka hava durumuna bakıp yağmursuz zamanlar da kurutma yapmanız önemlidir. Bu şekilde yaptığınız zaman erikleriniz hem sağlıklı olacak hem de daha güzel kuruyacaktır. Mesela fırında kurutma işlemi hemen olur ama bu yöntem ile biraz zaman alabilir. Bu yüzden güneşte kurutma yapacağınız zaman eriklerinizi özenle seçip güzelce yıkayıp arkasından elinizle veya bıçakla ikiye ayırıp çekirdeklerini temizleyerek kurutun.

2-)Fırında Kurutma

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere güneşte kurutma yöntemi biraz zahmetli ve uzundur ama fırında kurutmak daha hızlıdır. Temiz bir hava yoksa güneşte kurutma yapamayacaksanız o zaman en son yöntem olarak fırında kurutmayı tercih edebilirsiniz. İnsanlar zaten genel olarak fırında kurutmayı şehrin pis havasından dolayı tercih etmektedir.

Neyse fırında kurutma yapacağınız zaman ilk olarak erikleri güzelce yıkayın ve arkasından ikiye bölüp içerisin de çekirdekler varsa onları çıkarın. Fırın tepsisini ise yağlı fırın kağıtları serip , eriklerinizin iç kısımları yukarı bakacak şekilde aralıklı olarak dizin. Bu şekilde fırının ayarını 200 dereceye getirip fırına atın. En son olarak fırında eriklerin yaklaşık olarak kuruma süresi 3 veya 4 saat olmaktadır. Kuruma olduğu zaman fırını kapatın ama kapağı hemen açmayın. Gece boyunca erikleri sıcak ortamda bırakın.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir