Kadınların Yeri

Engelli Kimlik Kartı ve Refakatçi Kartı Nasıl Alınır ?

Engelli Kimlik Kartı ve Refakatçi Kartı Nasıl Alınır ?

İnsanlar dünyaya bazı özellikleri diğer insanlara göre farklı şekilde gelebilirler. Bazı konularda engeli bulunan bu kişiler diğer insanlarla aynı günlük hayatı yaşama konusunda haklara sahip bulunmaktadır.

engelli Kimlik Kartı ve Refakatçi Kartı Nasıl Alınır

Engelli insanlara günlük yaşamda girdikleri ortamlarda veya resmi kurumlarda kolaylık sağlayacak bir kimlik kartının bulunması gerekmektedir. Bu kartın kullanılması engelli kişiye kolaylık sağlayacaktır.

Engelli olan kişi tek başına bazı işleri yapamıyorsa ona yardımcı olacak bir refakatçiye ihtiyaç duyulabilir. Engelli kimlik kartı ve refakatçi kartı nasıl alınır denildiğinde bu konuda çeşitli bilgilere ulaşarak bu kartları almak mümkün olacaktır.

Engelli kimlik kartı başvuru işlemleri yapıldıktan sonra alınan kartlarla engelli olan kişiler yaşamlarını normal bir hale getirecektir. Engelliler diğer insanlar gibi hayatın her noktasında yer almaya bu kolaylıklar sayesinde devam edecektir.

Engelli Kimlik Kartı ve Refakatçi Kartı Başvurusu

Bir kişinin engelli olup olmadığı sağlık kuruluşları tarafından verilen detaylı rapor ile ortaya konulmaktadır. Sağlık raporu ile kişinin engelli olduğuna dair bir belge düzenlenmektedir. Bu belge ile %40 engelli olduğu belirlenen kişilere engelli kartı verilmektedir.

Engelli kimlik kartı nasıl alınır denildiğinde hemen bu kartı almak için nereye başvurulması gerektiği gelmektedir. Engelli kimlik kartı nasıl alınır 2023 için başvurulması gereken yerler Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri veya E-Devlet sistemidir. Kişiler engelli kimlik kartını ve refakatçi kimlik kartını buralara başvurarak alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ