En Kolay Lahana Nasıl Haşlanır ? Lahana Yıkanır Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

En Kolay Lahana Nasıl Haşlanır ? Lahana Yıkanır Mı ?

0

Kış aylarında sebze olarak en çok tercih edilenler arasında Lahana yer almaktadır. Özellikle antioksidan bakımından da çok güçlü olduğunda dolayı her türlü hastalıklara karşı da güçlüdür. Evde lahana yapacağınız zaman ve haşlama yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bizler lahana nasıl haşlanır ve nasıl yıkanır ? hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

En kolay lahana nasıl haşlanır

Lahana içerisin de yüksek miktarda A , C , ve K vitaminleri bulunmaktadır. Hem doyurucu hem de ekonomik olmasından ötürü kışın en sık tüketin sebzelerden birisidir. Kabızlık gibi sorunları önler , bağışıklık sistemini destekler. Lahana özellikle hem yapraklı hem de gövdeli bir sebze olmasından ötürü ayıklama ve haşlama yaparken insanlar biraz zorlanmaktadırlar.

Fakat şimdi anlatacağımız bilgileri uygularsanız haşlama ve ayıklama yaparken hiç zorlanmayacaksınız. O zaman ilk nasıl haşlanır ondan başlayalım.

LAHANA NASIL HAŞLANIR?

  • İlk önce tenceremizin içerisine su koyalım ve daha sonra ocağa alıp içerisine az miktarda tuz atalım.
  • Kaynama olduktan sonra ayırmış olduğumuz lahanaları tek tek suyun içerisine koyalım ve yaklaşık 2 dakika sonra yavaş yavaş çıkartalım.
  • Bu işlemi aynı şekilde diğer yapraklar için de yapın.
  • Çıkarmış olduğunuz tüm yaprakları ise bir süzgecin içerisine koyun.
Lahana yıkanır mı

LAHANA YIKANIR MI? 

Lahanayı satın aldıktan sonra evde çok dikkatli bir şekilde yapraklarını ayırmanız gerekmektedir. Bunu lavabonuzda yapın. Ayıklama yaptığınız zaman lahananın içerisinden ilaç kalıntıları çıkacaktır bu yüzden tek tek yapraklarını sudan geçirmeniz gerek. Eğer büyük bir leğeniniz varsa onun içerisine koyarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

LAHANA KAÇ DAKİKADA HAŞLANIR?

Lahananın yapraklarını ayırdığınız zaman tencerenin içerisine koyduğunuz da yaklaşık olarak 2 dakika kadar tutsanız yeterli olacaktır. Ama hiç yapraklarını ayırmayıp direk olarak bütün bir şekilde haşlayacaksanız o zaman en az 5 dakika suda kalması yeterlidir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir