Emzirme Döneminde Saç Boyanır mı ?
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Emzirme Döneminde Saç Boyanır mı ?

0

Emzirme döneminde saç boyamak konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı uzmanlar emziren annelerin saç boyama işlemine devam edebileceğini söylerken, bazıları da bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söylemektedir.

Emzirme Döneminde Saç Boyanır mı
Emzirme Döneminde Saç Boyanır mı

Saç boyaları içerisindeki kimyasalların emziren anne ve bebeği üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilimsel araştırma yapılmamıştır. Emziren annelerin saç boyama işlemini yaparken dikkatli olmaları ve mümkünse boyalarda kullanılan kimyasalları en aza indiren doğal boyaları tercih etmeleri önerilir.

Emzirme döneminde saç boyama işleminin yanı sıra kimyasal içerikli saç bakım ürünleri de kullanmak isteyen anneler bu ürünlerin içerisindeki kimyasalların etkileri konusunda uzman bir doktor veya dermatolog ile görüşmelidir.

Saç Boyası Bebeğe Zarar Verir mi?

Eğer annenin saçını boyamak için kullandığı ürünler bebek için güvenliyse, bu genellikle bebeğe zarar vermez. Bu işlem sırasında bebeğin temas edebileceği boya ve kimyasallardan kaçınmak önemlidir. Annenin kullanacağı ürünlerin kokusu da bebekte rahatsızlık yaratabilir.

Eğer bebeğiniz varsa ve annenin saçını boyamak istiyorsanız birkaç önlem alarak riski en aza indirebilirsiniz. Hamilelik sırasında hormon seviyeleri değişebilir ve bu da cildin ve saçın tepkisini etkileyebilir. Hamile kadınların saç boyaması için özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanması gerekebilir.

Hamileler Kaç Aydan Sonra Saç Boyayabilir?

Hamilelerin saç boyatması ile ilgili öneriler ve kısıtlamalar konusunda birçok farklı görüş bulunmaktadır. Hamilelerin saç boyamalarının ne zaman uygun olduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Bazı doktorlar hamilelerin hamileliklerinin ilk üç ayı boyunca saç boyamamalarını önerirken diğerleri bu durumun sakıncalı olmadığını söylemektedir.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir