Ekşi Tarhana Nasıl Tatlandırılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Ekşi Tarhana Nasıl Tatlandırılır ?

0

Ekşi Tarhana Nasıl Tatlandırılır ?

Kış mevsiminde en çok tüketilen ve özellikle ülkemizin yer yerinde çeşitli şekillerde hazırlanarak sunulan çorba türlerinden birisi de Tarhana çorbasıdır. Dar gelirli evlerde genel olarak çorba olarak Tarhana çorbası olur ve kadınlarımızın çoğu yaz ayında hazırlarlar , kışın da tüketirler. Tarhana’nın da çeşitleri vardır bunlar ; cips , toz ve yaş’tır. Şimdi hem cips hem de kuru olan tarhananın saklaması daha kolay olduğundan dolayı günümüzde en çok bunlar tercih edilmektedir.

Tarhana Nasıl Hazırlanır

Tarhana Nasıl Hazırlanır ?

Evde kendiniz tarhana yapma istiyorsanız o zaman vereceğimiz bu tarifi uygulayınız. İlk olarak domateslerimizi alıp büyükçe doğrayalım ve bunları tencereye koyalım. Daha sonra salçalık olan iri kırmızı biberlerimizi de doğrayıp ekleyelim. Bunları yaparken de önceden haşlamış olduğumuz nohut ile dört parçaya böldüğümüz soğanları tencereye ekleyip , 1 miktar kadar su ile sebzeleri koyarak orta ateşte pişirmeye başlayalım.

Sebzeleri robottan geçirilebilecek kadar pişirin ve ılık hale gelene kadar da bekletip daha sonra mutfak robotundan çekin.

Bunları tamamladıktan sonra hem yoğurt hem kaya tuzu hem de kuru mayayı ekleyin. Eğer su miktarı az olursa o zaman isteyenler süzme yoğurt tercih edebilir. Sonra kontrollü bir şekilde un ilavesi ederek karışım kıvama geldiği zaman hamurun üzerini kapatın ve mayalanmaya bırakın. Mayanın olması için mutlaka oda sıcaklığında bekletin ve her gün ara ara yoğurup havalandırmalar yapın. Kesinlikle direkt güneş alan yere koymayınız.

Ekşi Tarhana Nasıl Tatlandırılır

En son hamurdan parçalar alıp güneş alan bir ortama temiz olan bezin üzerine serin. Bu şekilde sık sık karıştırarak kurutma yöntemini uygulayın. Karışım tozlanmaması için üzerine tülbent veya ince bir bez örtebilirsiniz. Ama güneş ışığını önlemesin bu yüzden sereceğiniz bez veya tülbent çok ince olmalıdır. Hamur parçalarımız kuruduktan sonra elimizle ufalama yaparak daha kolay hale getirelim. Bu şekilde ufak hale getirip küçük parçalar halin de karışım kurutulur. 2 ila 3 hafta sonra tarhana un haline gelir ve süzgeçten geçirip cam kavanozlara koyarak saklayabilirsiniz.

Ekşi Tarhana Nasıl Tatlandırılır?

Tarhana eşi oldu diye çok şikayetler geliyor ve biz bu konu hakkında araştırma yapıp edinmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. İlk olarak tarhananın ekşi olmasının asıl sebebi mayadır. Mayalanan hamuru eğer uzun süre bekletirseniz o zaman eşime meydana gelir. Hamur ne kadar fazla bekletilirse o kadar ekşi olmaktadır. Sizler tarhanayı ekşi tattan arındırmak istiyorsanız o zaman toz halde olan tarhanayı ıslatın ve süzün. Eğer tarhanayı çorba haline getirdikten sonra eşi olduğunu fark ederseniz çorbanın içerisine bir miktar olacak şekilde havuç rendelerseniz ekşi tattan arındırmış olursunuz.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir