Kadınların Yeri

Ekşi Salça Nasıl Tatlandırılır ?

Ekşi Salça Nasıl Tatlandırılır ?

Kış mevsimi olduğu zaman genel olarak kadınların en çok yaptığı hazırlıklardan birisi de salça yapımı oluyor. Salça yapılacağı zaman ise mutlaka hem domatesler hem de biberler çok iyi seçilmeli ve ona göre yapılmalıdır. Seçim yapıldıktan sonra kaynatılır ve temizlenir. İşte bu yapım süreci gerçekten biraz zahmetli olmaktadır. Hele kalabalık bir aile iseniz o zaman uzun bir süre domates veya biber kasaları ile haşır neşir olabilirsiniz.

Ekşi Salça Nasıl Tatlandırılır

O kadar zahmetle hazırlamış olduğunuz bu salçaları eğer kavanozun içini açıp tüketemediyseniz o zaman tadın da yavaş yavaş bozulmalar görülür. Şimdi böyle bir durum olduğu zaman hiçbir kadın o kadar zahmetle uğraştığı salçayı gidip çöpe atmak istemez değil mi ? Peki salçada ekşilik oluşmaya başladı bunu nasıl değerlendirebiliriz ?

Not : Salçanızın tadında eğer herhangi bir şekilde değişiklik yoksa o zaman tekrar kaynatıp arkasından kaya tuzu ekleyerek salçanızı bu şekilde kurtarabilirsiniz.

Salçanız Biberden mi Yapılmış? Yoksa Domatesten mi Yapılmış?

Domates salçanız ekşimiş ise:

Salçanızı eğer domatesten yaptıysanız o zaman ilk olarak birkaç tane havucu rendeleyin ve sonra domates salçanızın içerisine ekleyin. Hatta isteyenler havucu kavurabilir.

Biber salçanız ekşimiş ise:

Biber salçanızın tadın da bir acılaşma varsa o zaman az miktar domates salçası ekleyerek tadını tatlı yapabilirsiniz. Çünkü domates salçası tatlı olduğundan bu şekilde yaparsanız tadını dengelemiş olursunuz.

Aynı zaman da çok tuzlu salçanız varsa patates ekleyerek fazla tuzu bu şekilde önleyebilirsiniz.

Ekşimiş Salça Nasıl Değerlendirilir?

Salçanızı istemiş olduğunuz kıvama getirince eğer isterseniz pizza yapımın da kullanabilirsiniz. Aynı zaman da içerisine ceviz , kimyon , sarımsak ve zeytinyağı ekleyerek çok güzel bir kahvaltı için sosta yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ