Düdüklüde Tavuk Kaç Dakikada Pişer ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Düdüklüde Tavuk Kaç Dakikada Pişer ?

0

Düdüklüde Tavuk Kaç Dakikada Pişer ?

Düdüklü tencere her evde bulunur ve özellikle bayanlar düdüklüde en çok yaptıkları yemek genel olarak tavuk yemeği oluyor. Fakat en çok merak edilen sorular arasında düdüklüde tavuk kaç dakikada pişer ? sorusu oluyor. Düdüklü de biliyorsunuz ki her yemek çok kısa süre içerisinde pişiyor ve normal tencereye göre daha lezzetli oluyor.

düdüklüde tavuk pişirme yöntemleri

Düdüklü tencere de sizler birbirinden güzel yemekler yaparak sofralarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Düdüklü de genel olarak sıkça yapılan yemekler baklagiller oluyor. Özellikle daha erken pişmesi için kuru fasulye ile nohut yemeği yapılmaktadır. Normal bir tencere de yapıldığı zaman uzun saatler sürerken düdüklü de yapıldığı zaman kısa süre de pişmiş oluyor. Baklagiller dışında düdüklü tencere de en çok tercih edilen diğer yemek tavuk ve kırmızı etler oluyor.

Düdüklü Tencerede Tavuk Kaç Dakikada Pişirilmeli ?

Düdüklü tencere de tavuk en sık yapılan yemek türlerinden birisidir. Tavuğu düdüklüye koyduğunuz zaman yaklaşık olarak 20 – 25 dakika kadar haşlama yapın. Fakat bu süre tavuğun büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Eğer tavuğunuz daha büyük ise o zaman daha geç pişebilir. Bu yüzden maksimum süre 30 dakika olmaktadır. Düdüklü tencere de ise kesinlikle pişirme süresini geçmemeye özen gösteriniz.

Düdüklü Tencerenin Özellikleri Nelerdir ?

Her mutfakta bulunan düdüklü tencere yemeklerin daha kısa süre içerisinde pişmesini sağlamaktadır. Normal bir tencereye oranla daha iyi olan düdüklü tencere hem yemeklerin daha kısa süre içerisinde pişmesini sağlar hem de yemekleri daha lezzetli yapar.

  • Normal olan bir tencere de yemek 100 derece de pişerken , düdüklü tencere de 100 ila 120 derece de pişmektedir.
  • Düdüklü tencere de kullanılan su normal tencereye göre daha azdır. Yani genel olarak düdüklüde pişen yemek buhar ile pişmektedir. Sizler de düdüklü tencereye su ekleyeceğiniz zaman daha az su eklemeye özen gösterin.
  • Hem su hem de buhar ile pişen yemekler vitamin ve besin değeri hiçbir şekilde yok olmaz.

Düdüklü Tencere Kullanımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Düdüklü tencere de tavuk yapacağınız zaman kesinlikle su koymanız gerekiyor.
  • Tencereyi çabuk soğutmak için kesinlikle su altında bekletilmemelidir. Bu yöntem tencere ye ciddi anlamda büyük zararlar verir.
  • Düdüklü tencerenin kapağını açtığını zaman ilk olarak bir süre boyunca bekleyin ve daha sonra kapağını açıp içerisinden buhar gelmemesine dikkat edin.
  • Düdüklü tencereye su ekleyeceğiniz zaman tencerenin yarısını geçmesin.
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir