Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Dondurulmuş olan gıdalar günümüzde hazırlanması çok kolay ve pratik olduğundan dolayı genel olarak çalışan kadınların veya yalnız yaşayan insanların sıklıkla tercih etmiş olduğu yiyecek türlerinden birisidir. Aslında bakarsanız dondurulmuş ürünler sağlık açısından çok uygun değil. Ama güvenli bir şekilde dondurulur ve tüketirken de bazı noktalara dikkat ederseniz herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmazsınız.

Dondurulmuş Gıdaları Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birer Öğünlük Paketler Şeklinde Hazırlanıp Dondurulmalı

Hem sebze hem de meyveleri dondurma işlemi yapacağınız zaman mutlaka taze ve zedelenmemiş olması gerekmektedir. Dondurma işlemi ise yapacağınız zaman ilk olarak yıkayalım ve temizleyelim. Eğer bu sayacağımız sebzeleri yapacaksanız mutlaka 2 veya 3 dakika kadar haşlamanız gerekiyor. İşte sebzeler ; soğan, ıspanak, kabak lahana, patlıcan, yeşil fasulye, bezelye, havuç, karnabahar, kereviz. Sebzelerin suyunu süzelim ve kurutalım. Haşlamayı sadece sebzeler için yapmalısınız , meyveler için haşlama işlemi yapılmamalıdır. Sebzeleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra doğrama işlemi yapalım ve buzdolabı poşetine güzelce havasını alıp ağzını kapatarak buzdolabına atalım. Sebze , et ve diğer yiyecekleri bu şekilde paketleyerek dondurma yapabilirsiniz.

Birer Öğünlük Paketler Şeklinde Hazırlanıp Dondurulmalı

Etler Hava Almayacak Şekilde Paketlenip Saklanmalı

Etleri eğer dondurarak saklama yapacaksanız o zaman söyleyeceklerimizi çok dikkatli dinlemeniz gerekmektedir. Çünkü eti dondurma yapacağınız zaman etin dış kısmının hiçbir şekilde hava almaması gerekmektedir. Eğer buna dikkat etmezseniz o zaman hem etin besin değeri düşer hem de lezzetin de değişmeler görülebilir.

Etler Hava Almayacak Şekilde Paketlenip Saklanmalı

Dondurucuda Saklanan Ekmek 2-3 Ay Taze Kalabilir

Ekmeklerinizin hem küflenmemesini hem de bayatlamamasını istiyorsanız o zaman saklamanın en doğru yollarından birisi de dondurma yöntemi oluyor. Eğer doğru bir şekilde dondurma yaparsanız o zaman 2 veya 3 ay ekmeğiniz taze kalabilir. İlk olarak ekmeği ne kadar tüketecekseniz o miktara göre paketleme yapmanız gerekiyor. Ekmeği doğrarsanız ve bu şekilde tek bir paket halinde dondurucuya atarsanız o zaman ekmekte bayatlama ve kuruma meydana gelebilir. Bu yüzden her zaman tek parça olarak konulması gerekiyor.

Dondurucuda Saklanan Ekmek 2-3 Ay Taze Kalabilir

İlginizi Çekebilecek Diğer Konu ; Su Tasarrufu Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir