Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir ?
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir ?

0

Yeni annelerin en merak ettiği konulardan biri doğumdan sonra ne zaman sütün geleceği konusudur. Süt bebeğin ihtiyacına göre üretilir ve doğumdan hemen sonra hazır olmaz.

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir

Doğumdan sonra meme uçlarında önceden hazırlanmış olan kalostrom adı verilen ilk süt gelir. Bu süt bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Sütün gelmesi için hormonal değişiklikler gereklidir. Doğum sonrası ilk birkaç gün içinde östrojen ve progesteron hormonlarındaki hızlı düşüş prolaktin ve oksitosin hormonlarının salınımını arttırır.

Bu hormonlar süt üretimini uyarmakta ve sütün gelmesine yardımcı olmaktadır. İlk hafta boyunca bebeğin sık sık emzirilmesi süt üretimini arttıracak ve sütün daha hızlı gelmesine yardımcı olacaktır.

Sütün ne zaman geleceği kişiden kişiye değişebilir. Bazı annelerde süt hemen gelirken bazı annelerde birkaç gün sürebilir. Önemli olan bebeğin ihtiyacını karşılayacak kadar süt üretiminin sağlanmasıdır. Doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca bebeğe kalostrom verilmesi yeterlidir süt gelene kadar bu süt bebeğin ihtiyacını karşılayacaktır.

Doğumdan Sonra Süt Gelmesini Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Doğumdan sonra sütün gelmesi zaman alabilir ve bazen anneler bu konuda endişelenir. Sütün gelmesi için yapılabilecek birkaç şey vardır. Öncelikle bebeğin doğumdan sonraki ilk saatlerde emzirilmesi önemlidir. Bu süt üretimini hızlandırır ve sütün daha çabuk gelmesini sağlar.

Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesi de önemlidir. Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesi sütün akışını kolaylaştırır ve bebeğin daha fazla süt almasını sağlar. Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesi için annelerin emzirme danışmanlarından yardım almaları önerilir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir