Doğum Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandırmanın 5 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Doğum Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandırmanın 5 Yolu

0

Yeni annelerin modası geçmiş sağlıklarına kavuşmalarını hızlandırmaya yardımcı olabilecek stratejileri nasıl ortaya çıkarmak istersiniz?

Bir çocuğun doğumu duygusal bir yaşam olayıdır ve bir annenin değişiklikler konusunda uzmanlaşması ve iyileşme ile boğuşması saftır. Bir çocuğa doğum yaptıktan sonra, her vücut ve düşünce bir değişim denizinden geçer ve yepyeni bir anne veya anne adayının takip eden terapötik sürece konsantre olması önemlidir.

Hamile kalmak fizyolojik bir süreçtir ve bir hastalık olarak ele alınmamalıdır. Hamilelik boyunca, bir kızın fiziğinin programlarını ve yeteneklerini etkileyen kesin değişiklikler olur. Hamile kaldıktan sonra bu vücut değişiklikleri hamilelik öncesi durumuna döner ve bu değişikliklerin normale dönmesi yaklaşık 6 hafta sürer. Terapötik süreç saf olmasına rağmen, kesin bileşenler, sağlıklı ve iyi zamanlanmış bir yöntemle tedaviyi hızlandırabilir. Aşağıda birkaç tanesi listelenmiştir;

Doğum Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandırmanın 5 Yolu

1. HİJYENİ KORUMAK

Yepyeni bir anne olarak, sadece kendinizden değil, aynı zamanda çocuğunuzun iyiliğinden de sorumlu olabilirsiniz. Bu nedenle, hijyeni sürdürmek olağanüstü derecede önemlidir. Aynısı için sadece birkaç önlem, sizin ve çocuğunuz için enfeksiyon tehdidini azaltmanızı sağlayacaktır. Avuç içlerinizi aralıksız yıkamak ve tuvalete gittikten sonra hijyenik pedinizi ve giysilerinizi sık sık değiştirmek en iyisidir. Ayrıca perine boşluğunu sık sık suyla yıkamanız gerekir.

2. DÜZENLİ BANYO YAPMAK

Tipik olarak, yeni anneler gerçekten çok bitkin hissedebilirler ve farklı durumlarda bazı geleneksel uygulamalar, çocuk doğduktan birkaç gün sonra duş almamayı içerebilir. Yine de her gün duş almayı bir davranış haline getirmek en iyisidir. Bu, enfeksiyonlardan uzak durmaya ve hijyen sağlamaya yardımcı olabilir.

3. HAFİF FİZİKSEL AKTİVİTELER YAPMAK

İyi olmadığınızı kendinize söylememelisiniz. Hayata ihtiyacın olan yöntemle devam etmen gerekiyor. Yapmanız gereken yemek olsun ya da olmasın, bedensel egzersiz olsun, yapmayın. Ağır cisimleri kaldırmak ve onarmak gibi eylemlerden de uzak durmalısınız. Hafif vücut egzersizi tavsiye edilir, ancak yoğun vücut egzersizi çocuğu doğurduktan sonra 6 haftaya kadar beklemelidir.

4. UYKU VE DİNLENME

Uyumak ve dinlenmek, vücudun terapötik sürecine gerçekten yardımcı olur ve yepyeni anneler için tamamen farklı değildir. Tek fark, yeni annelerin bunun için yeterli zamana sahip olmayabileceğidir. Annelerin dinlenmek ve uyumak için zaman ayırmaya çalışması her zaman tavsiye edilir. Sadece fiziğinizin iyileşmesine yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca aşırı yorgunluğun neden olduğu öfke dalgalanmalarından uzak durmanıza da yardımcı olabilir.

5. DOKTORLA İLETİŞİM

Doğum yapan yeni anneler genellikle doğumdan 2 hafta sonra ve 6 haftada bir doktor yönetimi olarak bilinir. Bununla birlikte, ateş, yara ile ilgili sorunlar ve dayanılmaz ağrı ile karşılaştırılabilir ekspertiz bulgularına rastlarsanız, hemen bir doktora danışmak faydalı olabilir. Gecikmiş bir hastalık, tedavi sürecini zorlaştırabilir ve beraberinde farklı rahatsızlıkları da taşıyacaktır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir