Dişleriniz İçin En İyi Ve En Kötü Yiyecekler
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Dişleriniz İçin En İyi Ve En Kötü Yiyecekler

0

Diş yaralanmasını durdurmak dişleriniz için en iyi ilaçtır. Dolgular ve ustaca yapılan beyazlatma dişlerinizi daha güçlü ve parlak hale getirebilirken, çürüklerden ve lekelerden fırçalayarak, diş ipi kullanarak ve son olarak da uygun şekilde tüketerek uzak durmak hem daha yüksek hem de daha ucuzdur.

Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin dişlerimiz üzerinde büyük etkisi vardır. Şans eseri, tatlı gibi dişlerimizle her zaman düzgün oynamayan yiyecekler çoğu zaman dikkatli bir şekilde masumdur. Dezavantajı, bir şey aşırı tüketildiğinde ortaya çıkar.

Burada dişleriniz için en iyi ve en kötü yiyecekler listelenmiştir.

Dişleriniz için en iyi ve en kötü yiyecekler

DİŞLERİNİZ İÇİN EN KÖTÜ BESİNLER

narenciye

Zengin bir C vitamini kaynağı olan narenciye, dişleriniz için olmasa da bazı yönlerden sizin için iyidir. Özellikle greyfurt ve limon suyu aşırı derecede asidiktir ve zamanla diş minesini aşındırabilir. Çok sayıda narenciye suyuyla ıslatılmış dişleri içeren 2008 tarihli bir araştırma, muhtemelen en fazla yaralanmanın greyfurt ve limonun çökeldiğini keşfetti. Portakal suyu en az yaralanmayı hızlandırdı.

Portakal suyu çok daha az asidiktir ve birçok sağlık avantajına sahiptir. Narenciye tüketmekten kaçınmayın, ancak fırça ve diş ipi genellikle çok faydalıdır.

Şekerli içecekler

Herkes aşırı miktarda şekerli soda almanın çürüklere neden olabileceğini bilir. Daha az bilinen şey, gazlı içeceklerde bulunan asitlerin dişlere şekerden daha fazla zarar vermesidir. Sitrik ve fosforik asitler içeren şekersiz kolalara karşılık gelen gazlı içecekler bile dev dozlarda tüketildiğinde diş minesini aşındırabilir.

Spor aktiviteleri İçecekler

Şekerli veya gazlı bir şey için öfke içindeyseniz, spor aktiviteleri içecekleri ve gazlı içecekler şekerli içecekler için iyi seçenekler gibi görünebilir. Ancak bu içecekler dişlerinize herhangi bir iyilik yapmaz. Bu içecekler ayrıca asidiktir ve şüphesiz dişlere çok daha fazla zarar verir.

2008 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, dişleri tamamen farklı içeceklerde 25 saat beklettikten sonra diş minesinin hasarını ölçtüler. Kola ve kilo verme planı kola tarafından benimsenen canlılık içecekleri muhtemelen en çok tüketilen içeceklerdir.

kraker

Tuz ve rafine karbonhidrat içeren krakerler ağızda kısa sürede şekere dönüşerek çürüğe neden olan mikro organizmalar için yem sunar. Krakerler ayrıca çiğnendiklerinde lapa dönüşür ve doğrudan azı dişlerinizde biriken ve dişlerin arasında kalan macun benzeri yapışkan bir yapıya dönüşür.

Tipik olarak kraker tüketmeye başlarsanız, endişe kaynağınız olabilir, ancak bunları dikkatli bir şekilde tüketmek uzun vadeli sorunları tetiklemeyebilir. İyi ağız hijyeni hemen hemen her dezavantajı telafi edecektir.

Espresso

Hiç bir espresso kupasında biriken küflü kahverengi lekelerle karşılaştınız mı? Bunlar size espresso içmenin zamanla dişlerinizi nasıl lekeleyebileceğine dair bir fikir sunar. Aslında espresso lekeleri tütün lekelerinden çok daha kalıcıdır. 2 leke türünü değerlendiren bir araştırmaya uygun olarak, kahve lekeli dişlerin fırçalamaya karşı ekstra bağışık olduğu keşfedildi.

İyi istememekle birlikte, yakın kahve lekeli dişler tipik olarak yapışkandır ve yemek parçacıklarına ve mikro organizmalara hitap eder.

Çay

Çay, espressodan daha hafif görünebilir, ancak dişleriniz için bu doğru değildir. Bazı siyah çay türleri dişlerinizi espressodan daha fazla lekeleyebilir. Çoğu siyah çay, lekelenmeye neden olan aşırı tanen içeriğine sahiptir.

Tanenleri düşük olabilen çayların (deneyimsiz çay, beyaz çay ve doğal çaylar) dişlerinizi renklendirme olasılığı çok daha düşüktür. Ancak doğal çayların bir dezavantajı daha olabilir. Bir araştırma, doğal çayların diş minesini siyah çaydan daha fazla aşındırdığını keşfetti.

DİŞLERİNİZ İÇİN EN İYİ BESİNLER

Artık hangi yiyeceklerin dişlerinizi lekeleyebileceğini veya zayıflatabileceğini bildiğinize göre, bu diş yaralanmasını durdurmaya ve hatta tersine çevirmeye yardımcı olabilecek yiyeceklere dikkat etmenin zamanı geldi. Mükemmel haber şu ki, besleyici bir diyet uygulayanlar için, büyük olasılıkla diş dostu yiyecekler tüketiyorsunuz, çünkü yeşilliklere karşılık gelen tipik olarak iyi yiyeceklerin çoğu dişlerimiz için de iyi.

Şekersiz sakız

Şekersiz sakız, tükürük üretimini uyararak dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Tükürük, mikro organizmaların ağzınızda ürettiği asitleri dışarı atmak için bir çözümdür ve ayrıca dişleri kemik güçlendirici kalsiyum ve fosfat ile yıkar. Ayrıca, şekersiz sakızın birçok türü, mikro organizmayı küçülten maddeler içerir. Bununla birlikte, bazı sakızlar dişlerinize zarar verebilir. 2011’de yapılan bir araştırma, kesin meyve aromaları oluşturmak için kullanılan asidin dişlerde küçük yaralanmaları tetikleyebileceği anlamına geliyor. Acı olarak adlandırdığımız bir şey ekstra asidiktir.

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri, sağlıklı dişler için zorunlu olan birincil kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, kemiklere ek olarak dişleri de güçlendiren, genellikle hidroksiapatit olarak bilinen bir mineraldeki önemli bileşendir. Dişler teknik olarak kemik değildir, ancak çok ilgili özelliklere sahiptirler. Süt ürünleri, özellikle peynir, bir tür protein olan kazeini içerir. Analizler, kalsiyum ile birlikte kazeinlerin diş minesini onarmada hayati bir rol oynadığını göstermektedir.

Aşırı Lifli Gıdalar

Deneyimsiz yeşil yapraklı sebzeler ve farklı aşırı lifli gıdalar, sindirime ve sağlıklı kolesterol seviyelerine yardımcı olur ve ayrıca büyük ölçüde çiğnemeleri gerektiği için dişleriniz için iyidir.

Bir kase ıspanak veya fasulye tüketmek, dişlerinizi araba yıkamalarında çalıştırmaya benzer: Tüm bu çiğneme tükürük üretir ve öğünler küçük parçalara ayrıldığı için dişlerinizi bedensel olarak fırçalar.

çilek

Bu yaz mevsimi meyveleri, saf beyazlatıcı olan malik asit içerir. Kişisel beyazlatma ilacınızı evde yapabilirsiniz:

Bir çileği püre haline getirin, kabartma tozu ile karıştırın ve yumuşak bir diş fırçası kullanarak dişlerinize sürün. 5 dakika sonra fırçalayın, durulayın ve voila; daha beyaz bir gülümseme. Diş ipi kullandığınızdan emin olun, çünkü minik çilek tohumları dişlerinizin arasına kolayca sıkışabilir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir