Diş Taşı Neden Olur, Diş Taşı Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Diş Taşı Neden Olur, Diş Taşı Nasıl Temizlenir ?

0

İnsanlar günlük yaşantıların da genel olarak sık sık karşılaşmış oldukları diş sorunlarının arasında tartar yani diş taşı yer almaktadır. Diş taşı oluştuğu zaman dilinizi dişlerinize dokundurduğunuz zaman pürüzlü bir şey hissedersiniz işte bu diş taşıdır ve dişlerinizin hem sağlıksız olduğunu hem de diş bakımını düzenli yapmadığınızı gösterir.

Diş Taşı Neden Olur

Diş Taşı Neden Oluşur?

Eğer dişlerinizi her gün düzenli olacak şekilde fırçalamıyorsanız o zaman dişin yüzeyinde bakteriler birikmeye başlar ve daha sonra diş taşları oluşmaya başlar. Bunların yanı sıra karbonhidratlar ve şekerli yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız , diş temizliğinizi yapmıyorsanız diş taşı oluşmaya başlar.

Dişlerinizde yer alan plaklar düzenli olarak temizlenmezse tükürükte bulunan mineraller orada birikmeye başlar ve daha sonra sarımtırak madde ortaya çıkar.

  • Diş temizliği yaptığını zaman diş ipi kullanımını ihmal ediyorsanız
  • Dişlerinizi fırçalarken arka dişlerinizi ihmal ediyor veya tam temizleme yapmıyorsanız bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Nasıl Temizlenir?

Tartar yani diş taşı güçlü ve sert bir madde olduğundan dolayı diş fırçası ile temizlemek pek mümkün değildir. Günümüzde en çok kullanılan doğal çözümler arasında sirke , çilek ve susam yer alıyor. Tabi bunlarda aslında bakarsanız tam anlamı ile çözüm olmaz. Diş taşını gidermek istiyorsanız kesinlikle diş hekimine başvurmanız gerek.

Diş Taşı Temizliği Acıtır Mı?

Hayır. Diş taşı temizliği yapılacağı zaman hiçbir şekilde acı vermez ve çok basit işlemlerden birisidir. Size anestezi bile uygulanmadan rahatlıkla diş taşımı temizliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir