Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır ?

0

Dereotu, maydanozgiller ailesinde yer alır. Zeytinyağlı yemekler ve balıklarda sıkça kullanılır. Ayrıca kurutularak baharat haline getirilebilir. Dereotu, ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Sindirim sistemine faydalı olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca %40 C vitamini ve %43 A vitamini bulundurur.

Dereotu Buzlukta Nasıl Saklanır

Dereotunu her mevsim tüketmek isteyenler, “Dereotu buzlukta nasıl muhafaza edilir?” sorusunu sıkça sormaktadır. Dereotu, buzluğa konmadan önce saplarından ayrılır ve bol suda yıkanır. Kâğıt havlu ile kurulanır. Daha sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirilir.

Dereotlarının, uzun süre buzlukta saklanabilmesi için hava almaması gerekir. Bunun için de buzdolabı poşetlerine porsiyonluk yerleştirilmelidir. Poşetlere, hafif bastırılarak içerisinde hava dışarıya atılmalıdır. Poşetlere, tarih yazmak süresini bilmek amaçlı fayda sağlayabilir. Tüketmeden önce buzluktan çıkarılan dereotu, buzdolabında en az bir saat bekletilmelidir.

Dereotu Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Dereotu, buzluk dışında buzdolabında da saklanabilir. Bunun için, “Dereotu buzdolabında nasıl saklanır?” sorusuna cevap vermek fayda sağlar. Dereotu, buzdolabına konmadan önce iyice yıkanır. Ardından saplarından ayrılır. Su kalmaması için temiz bir havlunun üzerine yayılır.

Dereotları, dikkatli bir şekilde incelenerek kuruduğundan emin olunur. Temizlenen dereotları, boyutlarına uygun cam kavanozlara konulur. Kavanozun kapağı, sıkıca kapatılır. Buzdolabının alt raflarında muhafaza edilebilir.

Kavanoz yoksa doğranmış bir şekilde poşetlere de konulabilir. Ancak poşetlerin hava almaması için ağızları iyice kapatılmalıdır. Böylelikle buzdolabında da muhafaza edilebilir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir