Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım ?

0

Bazı durumlarda çorbalar kıvam olarak sulu bir şekilde olabilir. Fazla su kullanımı yada yanlış malzeme tercihi gibi bazı hatalarla beraber çorba kıvamında tutarsızlık oluşabilir. Çorbanız çok sulu olduysa bazı yöntemlerle beraber fazla suyun azalmasını sağlayabilirsiniz. Çorbanızın içindeki fazla suyu buharlaştırmak ve kıvamını yoğunlaştırmak için çorbayı daha fazla kaynatın. Bu sırada malzemelerin yanmamasına dikkat edilmesi önerilir.

Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım
Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım

Çorbanızın içindeki sebzeleri ve malzemeleri inceleyin. Eğer sebzeler henüz yeterince pişmemişse, pişirme süresini uzatabilirsiniz. Tahıllar ve tahıl grubu da çorbayı yoğunlaştırmak için kullanabileceğiniz malzemelerdir. Çorbanızın içine biraz daha katı malzemeler ekleyerek sulu kıvamı yoğunlaştırabilirsiniz. Patates, pirinç veya haşlanmış makarna gibi malzemeleri içerir. Malzemeleri ekledikten sonra bir süre pişirin böylece çorbanın kıvamı yoğunlaşır.

Çorba Koyulaştırmak İçin Nişasta

Nişasta bağlayıcı özelliği sayesinde birçok gıdanın hazırlanmasında kullanılır. Çorbaların sulu kıvamından kurtulmak için nişastanın kullanılması yaygındır. Bir nişasta çözeltisi hazırlayarak örneğin; un veya nişasta ile su karışımı gibi çorbanıza ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde çorbanın kıvamının kalınlaştığını ve yoğunlaşmaya başladığını görebilirsiniz. Nişasta eklerken dikkatli olunması da önerilir. Çünkü fazla nişasta eklemek çorbanızın tadını değiştirebilir. Nişastası fazla olan çorbanın acımtırak bir tadı olabilir.

Çorba Koyulaştırmanın Püf Noktaları

Bazı çorbalar uzun süre pişirildikçe daha yoğun bir kıvam kazanır. Bu nedenle çorbayı düşük ateşte daha uzun süre pişirmeyi deneyerek kıvamını artırabilirsiniz. Koyu çorbaların lezzeti, malzemelerin özellikle soğanın doğru bir şekilde kavrulmasına dayanır. Soğanları yavaşça ve altın rengi olana kadar kavurun. Bu şekilde çorbanın zengin ve derin bir tat kazanmasına yardımcı olursunuz. Çorbaların koyu kıvamını sağlayan en önemli ürünlerden birisi de undur.

Unun iyice kavrulması gerekir. Orta ateşte unu sürekli karıştırarak hafif kahverengi bir renk alana kadar kavurun. Bu durum unun ham tadını çıkarır ve çorbanıza koyu bir dokunuş katar. Çorba birçok yemek kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Kıvamı yerinde ve özel dokunuşlu çorbalar beslenme düzeyleri içinde gereklidir. Çorba koyulaştırma için dikkat edilmesi gereken püf noktalar ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir