Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım ? Çorbalar Nasıl Koyulaştırılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım ? Çorbalar Nasıl Koyulaştırılır ?

0

Çorbam Sulu Oldu Ne Yapmalıyım ?

Çorba yapılacağı zaman kıvamını tutturmak gerçekten çok önemli etkenlerden birisidir. Çorba biliyorsunuz ki her ana yemeğin yanında yapılan yemeklerden birisidir ve bu yüzden çorba yapacağınız zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Kıvamlı çorbaların 5 sırrı

İnsan için de bir o kadar faydalı olan çorbanın da birden fazla türü bulunmaktadır. Hasta olduğumuz zaman özellikle akla gelen ilk sulu yemeklerden birisidir. Hem yaz hem de kış aylarında sofraları süsleyen çorbaları doğru bir şekilde yaparsanız o zaman ortaya gerçekten harika lezzet çıkacağından emin olabilirsiniz. Ama eğer çorbanızı çok sulu yaparsanız o zaman lezzetini bir anda kaybeder ve böyle olmaması için de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi sizlerle paylaşacağımız kolay ve etkili bu yöntemler sayesinde çorbanız hiçbir şekilde sulu olmayacak aksine hem koyu olacak hem de çok lezzetli.

KÜÇÜK İPUÇLARI ;

  • Çorbanızı yaptığınız zaman içerisine sebzeler atarak koyu hale getirebilirsiniz.
  • Çorbanızın sulu olmasını istemiyorsanız o zaman blender kullanarak koyu hale getirebilirsiniz.
  • En son olarak da çorbayı fazla kaynatarak da daha koyu olabilir.
Çorbam sulu oldu ne yapmalıyım

ÇORBALAR NASIL KOYULAŞTIRILIR ?

Çorbanızı daha koyu hale getirmek istiyorsanız o zaman çok fazla kaynatma yaparak kıvamını daha koyu hale getirebilirsiniz. Fakat bunun dışında daha farklı yöntemler de deneyebilirsiniz.

Bazı durumlar da kaynatmış olduğunuz çorba kıvamını tutmaz ve bu yüzden blender yardımı ile püre haline getirip daha koyu olmasını sağlarız. Sizler ister blender kullanıp pürüzsüz yapın isterseniz de taneli olarak alıp az çekip o şekilde bırakabilirsiniz.

Çorbalar nasıl koyulaştırılır

Bunların yanı sıra uygulayacağınız başka yöntemler de şöyle ; yapmış olduğunuz çorbanızın içerisine eğer nohut veya pirinç gibi ürünleri eklerseniz o zaman çorba daha koyu hale geleceğinden emin olabilirsiniz. Pirinci veya nohut’u haşlayıp ya da pişirip o şekilde ekleme yapabilirsiniz.

pişmiş çorba nasıl koyulaştırılır

En son şunları eklemek istiyoruz hatta bu yöntem Masterchefte bile kullanılan yöntemdir. Çorbanızın içerisine nişasta eklemesi yaparak daha koyu hale getirebilirsiniz. 1 kaşık kadar nişastayı suda ezin ve daha sonra yavaş yavaş kaynayan çorbanıza ekleyerek koyu hale getirebilirsiniz.

Eviniz de bayatlayan ekmekleriniz varsa onları da değerlendirmek için çorbanızın içerisine ilave edip koyu hale getirebilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir