Çocuk ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri ve Çözüm Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Çocuk ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri ve Çözüm Önerileri

0

Çocuk ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri

Her üç çocuktan biri anaokulu yaşına kadar tırnaklarını yiyor. Ebeveynler genellikle bundan daha fazlası olduğu için utanır veya endişelenir. 

Tırnaklar bir tür kartvizit gibidir: Ait oldukları kişi hakkında çok şey anlatırlar. Biz yetişkinler için güzel tırnaklar bakımlı bir görünümün parçasıdır. Yine de, her on insandan biri tırnaklarını yer ve dört ila altı yaş arasındaki her üç çocuktan birinde görülmektedir.

Tırnak yeme hastalığı nedir

Tırnak yeme hastalığı nedir ?

Çocuğun eli bilinçsizce ağza gider, dişleri törpülenene ve tırnak yatağı ortaya çıkana kadar tırnaklardaki dişleri ovuşturur. Bu genellikle ebeveynleri endişelendiriyor. Genellikle geçici bir durumdur. Ancak bazen çocuğun büyük bir streste olduğunun da bir göstergesi olabilir. Milyonlarca insan tırnaklarını yiyor veya bu alışkanlığı çocukluklarından beri biliyor. Çoğu zaman, arkasında ciddi bir neden olmayan can sıkıcı bir alışkanlıktır. Yine de en azından tırnakların kemirilmesinin sebebinin ne olduğu sorgulanmalıdır. Çoğu durumda, tırnaklarını ısıranların her zaman hemen tıbbi bir sorunu olmaz. 

Çocukluktan beri tırnak yeme: Çocukluk veya ergenlik döneminde kendi tırnaklarını yemeye başlayan herkes sınıflandırmasına girer. Bir yetişkin olarak hala tırnak yeme eğiliminiz varsa, bu aynı zamanda çocukluğunuzdan beri bırakamadığınız can sıkıcı bir alışkanlık da olabilir.

Çocuk ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Nedenleri

Kendine zarar verme: Tırnak yemenin yetişkinlikte ilk kez meydana gelmesi ve kendine zarar verme şeklini almasına onikofaji denir. Tırnaklar sadece çiğnenmekle kalmaz, bazen de yenir. Davranış çok aşırı olduğunda, tırnak yeme, vücutla ilgili tekrarlayan davranış bozukluğu olarak sınıflandırılabilir.

Sinirlilik: Bu form, tırnaklarını ısıran çoğu insanda yaygındır. Genellikle tıbbi bir sorun veya rahatsızlık değildir, sadece stres veya bir tür sinirliliktir.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır ?

Tırnak yemenin birçok nedeni olsa da, çoğu zaman bu sadece bir stres atma yöntemidir. Tabii ki, bir doktor tıbbi bir neden olup olmadığını kontrol etmelidir. Acı tırnak bazları sürerek bu alışkanlığı azaltabilirsiniz.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir