Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı

0

Derimiz bizimle birlikte gün boyu sıcak veya soğuk ya da güneş ışınları maruz kalıyor. Bu yüzden sabah kalktığımızda cildimizi güne hazırlamalı, gece yatmadan önce de cildimizi rahatlatmalıyız. Sizin için hazırladığımız yazı sayesinde günlük yapabileceğiniz rutinlerle cildinizi genç ve diri tutabilirsiniz.

Öncellikle günde en az 8-10 bardak su içmeye gayret gösterin. Cildinizi kuru bırakmamak hep nemli kalmasını sağlamak için bu adımı uygulamanız çok önemlidir. Daha sonra sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin. Cildiniz yediğiniz besinlere göre şekillenir. Bu yüzden çok fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Gün boyu yeteri kadar sebze ve meyve tüketerek gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza kazandırabilirsiniz. Saç deriniz kepekliyse eğer yüzünüzde de döküntüler oluşabilir. Kepek sorununu giderecek özel ürünleri kullanabilirsiniz.

Her Cilt Tipine Uygun Bakım Rutini

Cildinize her gün bakım yapmak zor gelebilir. Ama unutmamak gerekir ki cildinize ne kadar iyi bakarsınız o kadar kusursuz gözükeceksinizdir. Piyasadaki her ürünü kullanmamaya çalışın. Tavsiyeleri de hemen uygulamayın. Başkasının cildine iyi gelen bir ürün sizde alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

İlk olarak işe cildinizi temizlemekle başlayabilirsiniz!

Kuru, yağlı, karma veya hassas bir cilde sahip olup olmadığınız fark etmez cildinizi temizlemelisiniz. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün kullanabilirsiniz.  Temizleyici ürününüzün özellikle su bazlı olmasına dikkat edin. Cilt tiplerinize uygun bir sabunla da temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz eğer temizleme işlemini iki kere yapabilirsiniz. Cildinizi duruladıktan sonra temiz ve yumuşak bir havlu ile kurulama yapmaya çalışın.

İkinci aşama cildinizi nemlendirin!

Temizleme işlemi kadar cildinizi nemlendirmekte oldukça önemlidir. Gün boyu cildin maruz kaldığı ışınlar cilt nem dengesini bozabiliyor. Cildin kaybettiği nemi kolayca yerine getirebilirsiniz. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Dilersiniz extra bir yüz serumu da kullanabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz eğer yağsız bir nemlendirici, kuru ve hassas cilde sahipseniz ise özel nemlendirici tercih edebilirsiniz.

Üçüncü aşama göz bölgesi bakımı!

Cildimizin temizleme ve nemlendirme işlemlerini hallettik. Sıra geldi yüzümüzde önemli ve bir o kadar hassas bölgeye, göze. Özellikle yaş almakla birlikte belirginleşen göz bölgesi kırışıklıkları, yaşlanma belirtileri morel bozabiliyor.  Bunları en aza indirmek sizin elinizde! Cilde uygun özel formüle edilmiş göz altı kremleri veya jelleri o bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Göz altı şişlik problemleri yaşıyorsanız eczane ürünlerini tercih edebilirsiniz. İsterseniz evde birkaç damla pamuğa gül suyu damlatarak şişkinliğe sürebilirsiniz. Şişkinlik inene kadar işlemi tekrarlamayı unutmayın.

Dördündü aşama cildinizi güneş ışınlarına karşı hazırlayın!

Güneşin zararlı etkilerini artık bilmeyen yoktur. Maalesef güneş ışınları cildimize yarardan çok zarar verebiliyor. Bu yüzden cildimizde güneş ışınlarına karşı bariyer yaratmak son derecek önemlidir. Çünkü bu ışınlar özellikle öğle vakitlerinde ciltte lekelenmelere hatta cilt kanserine bile yol açabiliyor. Özellikle yüz bölgesine bol güneş kremi sürerek cildinize koruyuculuk sağlayabilirsiniz. Bir tek yaz mevsiminde değil her mevsimde güneş kremi kullanabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir