Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır ?

0

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır ?

Evde çiğ köfte yaparken gerçekten biraz uğraş gerektiren lezzettir fakat yapıldıktan sonra ortaya harika lezzet çıkıyor diyebiliriz. Özellikle çiğ köftenin ana vatanı Şanlıurfa ile Diyarbakır olmaktadır. Bu iki şehir de en çok tercih edilen ve gerçekten harika yapılan lezzettir çiğ köfte.

Çiğ köfte yapılacağı zaman en püf noktalardan birisi de sürekli olarak bol bol yoğurma işleminden geçer. Çünkü bu işlemi yapacağınız zaman kıvam almasını sağlarsınız ve daha sonra dinlendirerek şekil verirsiniz. Aslında bunu yazarken şuanda sizlere çok basit geldi fakat oldukça uğraş gerektiren yöntemdir. Bunların hepsini geçtik burada en önemli etkenlerden birisi de kişinin bilek kuvvetinin çok olması gerekiyor.

Çiğ Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır

Çiğ köfte hazırlığı yapacağınız zaman kullanacağınız malzemelerin de taze olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra koyacağınız malzemelerin de ölçüsünü ayarlayıp daha sonra doğru bir yoğurma işlemi yaparak işleme başlayabilirsiniz. Çiğ köfte cıvık olduğu zaman şekil vermeniz imkansız olacağından burada ilk yapmanı gereken olay çiğ köftenizi dinlendirmenizdir. Dinlendirme işlemi yaparak bulgurların şişmesini sağlayabilirsiniz. Fakat dinlendirme yaptınız ve hala bulgur şişmiyorsa o zaman biraz daha bulgur ekleyin ve daha sonra yoğurma işlemi yaparak bu sorunu ortadan kolayca kaldırabilirsiniz.

çiğ köftenin cıvık olması

Çiğ Köfte Etli Mi Olmalı Yoksa Etsiz Mi ?

Çiğ köfte herkesin de bildiği üzere aslında etli olarak yapılan lezzetlerden birisidir. Fakat günümüzde etli olan çiğ köfte ne kadar çok tercih edilse de veya daha lezzetli olsa da hızlı bir şekilde bakteri üretmesinden ve tüketim ömrünün de kısa olmasından dolayı ülkemizde bu yasaklanmıştır. Bu şekilde çiğ köfte tüketimi olursa sağlık açısından bizi ciddi anlam da tehdit eder ve bu yüzden etsiz olarak yapılması kararı alınmıştır. Etsiz olarak yapılan çiğ köfteler ise uzun süre muhafaza edilir ve bulgurdan yapıldığı için de bozul olarak yapılsa bile etli çiğ köfteye göre fazla etki yapmaz.

Çiğ Köfte Nasıl Saklanır ?

Çiğ köfte saklama işlemi yapacağınız zaman buzdolabında tercih etmelisiniz ve oda sıcaklığında ise kesinlikle bırakmanız pek uygun olmaz. Oda sıcaklığında bıraktığınız zaman çiğ köfteniz hem kurur hem de tadında değişmeler meydana gelir ve buda yenmez çiğ köfteyi yenmez duruma getirir. Aynı zaman da etli olarak yapıldıysa o zaman bakteri üremeye başlar. Çiğ köfteyi saklama işlemi yaparken de hava ile temasın kesinlikle kesilmesi gerekiyor ve cam kapaklı olan kaplar içerisine ya da streç filme sararak saklayabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir