Chia Tohumu Nasıl Tüketilir, Chia Tohumu Faydaları
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir, Chia Tohumu Faydaları

0

Günümüzde en popüler tohumlar arasında Chia tohumu yer almaktadır. İnsanlar sağlıklı bir şekilde beslenmek istediklerinden dolayı Chia tohumu da hem güç veren hem de tok tutan özelliği bulunduğundan dolayı popülerliği bir anda artmıştır. Bu tohum çok eski zamanlardan beri bilinir ve şimdilerde ise koşucuların yemeği olarak bilinmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Bu tohum özellikle insana enerji verdiğinden dolayı hem koşucular hem de savaşçılar tarafından çok tercih edilmektedir. Çok zengin bir besin olan Chia tohumu tam bir antioksidan özelliğine sahiptir. Nerde yetişiyor ? diye soracak olursanız Chia tohumu arkadaşlar Meksika ile Guatemala’da yetişir.

Chia tohumunu eğer doğru bir şekilde kullanırsanız ve hazırlarsanız hazmı çok kolay olan ve insana büyük yararı dokunan tohumlardan birisidir. Faydası oldukça fazladır ve saymakla bitiremeyiz.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu genel olarak çiğ olarak tüketilir ve isteyenler yoğurt , süt veya salata gibi gıdalara da ekleyerek tüketebilir. Ama günümüzde baktığımız zaman Chia en çok yulaf ezmesi ile beraber tüketilmektedir.

Tabi Chia tohumu sadece çiğ olarak değil aynı zaman da ısıtarak ya da pişirerek de tüketebilirsiniz. Örnek verecek olursak 1 bardak sıcak sütün içerisin de 1 çorba kaşığı Chia tohumu ekleyerek tüketim yapabilirsiniz. Biraz daha lezzetli olsun diyorsanız o zaman içerisine kakao veya tarçın gibi kurutulmuş meyveler ekleyebilirsiniz.

Bu tohum özellikle un şeklinde de kullanılmaktadır. İlk olarak Chia tohumunu blender kullanarak toz haline getirelim ve daha sonra börek , çörek ya da poğaça gibi hamur işlerini hazırladığımız zaman una karıştırıp tercih edebilirsiniz.

Faydaları

 • Karındaki yağları azaltır
 • Cildi korur , güzel olmasını sağlar
 • Hem kemik hem de kaslara çok iyi gelir
 • Kalp ile sindirim sistemini düzenler , destekler
 • Metabolizmayı hızlandırır ve insana enerji verir
 • Chia tohumunun içerisin de 1 gramında 17 gram protein bulunmaktadır ve bu yüzden en iyi protein kaynaklarından birisidir
 • Omega 3 bakımından zengindir
 • Kan şekerini dengeler
 • Diş sağlığı ve kas gelişimi için çok iyidir
 • Hamile olan kadınlarda bebeğin gelişimi için çok iyi besindir

Zayıflatır Mı?

Chia tohumu çok sağlıklı besinlerden birisidir ve lif bakımından güçlü olduğundan dolayı insanı tok tutar ve kilo kaybına yardımcı olur. 1 kase içerisinde Chia tohumlu salata yerseniz saatlerce bu sizi tok tutar bundan emin olabilirsiniz.

Ne Kadar Tüketilmeli?

Chia tohumunu günde en fazla 1 veya 2 yemek kaşığı kadar tüketmelisiniz. Bu dozun üzerine çıkmak size zarar verebilir.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumunu sizler eczanelerde , aktarlarda veya güveniyorsanız internet sitelerinden bulup satın alabilirsiniz. Aynı zaman da Migros marketlerde de satılmaktadır. İsteyenler oradan da alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir