Çayın Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Çayın Kaliteli Olduğunu Anlamanın Yolları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çayın Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Çayın Kaliteli Olduğunu Anlamanın Yolları

0

Çayın Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Her sabah ve akşam vakti olduğu zaman günümüzde en çok içilen hatta insanların tiryakisi olduğu çayın kalitesi nasıl anlaşılır günümüzde en sık sorulan sorular arasında yerini alıyor. Çay biliyorsunuz ki insanlarımız tarafından en çok tercih edilen ve özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmez içeceklerden birisidir. Hem lezzetli hem de kaliteli olduğunu anlamak için ise bazı noktalara bizim dikkat etmemiz gerekiyor.

en iyi çay nasıl anlaşılır

Çay biliyorsunuz ki Karadeniz bölgesinde yetişmektedir ve dünyanın en büyük üreticisi Türkiye olmaktadır. Hatta Türklere soruyorlar milli içeceğiniz nedir diye Siyah çay olarak deniliyor. Dünyada aynı zaman da 3 kilogramlık çay üretiliyor ve işler böyle olunca en çok çay üreten birinci ülke olarak sıralamaya giriyoruz. Fakat artık günümüzde çayla ilgili şöyle hile yapılıyor rengiyle oynanmaktadır. Bu yüzden çayın kalitesini anlamak istiyorsanız daha çok dikkatli olmanız gerekiyor. Sizlere bu konu hakkında birkaç tane püf nokta vereceğim. Bu şekilde çayın kaliteli olup olmadığını hemen anlayacaksınız.

Çayın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır

ÇAYIN KALİTELİ OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Çay yapraklarının şekli: 

Çayın kalitesini anlamak istiyorsanız kesinlikle çayın yapraklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yaprakları düz değil de bükük ya da kıvrımlıysa o zaman o çay kalitelidir. Yani çayın yaprakları kesinlikle kıvrımlı olması gerekiyor.

Daha sonra bir peçete alın ve masaya serin üzerine ise çayı dökün. Eğer yapraklarının rengi koyu boyutları ise aynı ve kıvrımlı ise o zaman da kalitelidir. Çünkü çayın rengi koyu olması gerekiyor.

Bir çayın kaliteli olup olmadığını anlamanın en büyük yolu yapraklarını analiz etmektir. Çayın yaprakları yıpranmış , toz haline gelmiş ya da parçalanmalar varsa o çayı kesinlikle almayın. Bütün çaylar aynıdır siyah çay , yeşil çay ya da papatya çayı gibi.

Çayın kaliteli olduğunu anlamanın yolları

Rengine Bakın ;

Dışarıdan siyah çay alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken diğer yöntem ise kesinlikle çayınızın rengi olmalıdır. Kaliteli olan bir çayı anlamak için rengine dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta isteyenler internet üzerinden de çayın rengine bakarak oradan da yararlanabilir. Örnek verecek olursak siyah çayın rengi hem koyu siyah hem de açık siyah gibi arasında gider gelir fakat hiçbir zaman rengi gri olmaz. Eğer grilik varsa o çayda o zaman kaliteli değildir uzak durmanız da fayda vardır. Piyasa da ise birden fazla boyalı çaylar vardır bunları anlamak için ise şunlara dikkat etmeniz de fayda vardır. Boyalı olan çayların rengi her zaman bulanık olur ve çay soğuk hale geldiği zaman bulanıklaşma daha da çok artar.

Çayın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır 1

Çay yapraklarının boyu ;

Çayınızın kaliteli olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise taneciklerinin boyunu olmaktadır. Çay alacağınız zaman boyutlarına kesinlikle bakmanızı öneririz. Eğer almış olduğunuz çayın yapraklarının boyutları hepsi aynı ve koyu renkte o zaman çayınız kaliteli olur. Fakat toz parçaları varsa ve boyutları aynı değilse o zaman o çaydan uzak durunuz.

Çayın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır 2

 Çayın kokusu ;

Çayın kalitesini aynı zaman da kokusundan bile rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer almış olduğunuz çayın kokusu hem hafif hem de sizi hiçbir şekilde rahatsız etmiyorsa o zaman o çayı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Fakat almış olduğunuz çay hem çok sert hem de keskin kokusu varsa o zaman o çaydan kesinlikle uzak durmanız da fayda vardır. Bayatlamış ve formu gitmiş çaylar ise hiçbir şekilde koku vermez.

Çayın kaliteli olduğu nasıl anlaşılır 3

Az Alın ;

İlk defa başka çay satın alacaksanız o zaman çok fazla almak yerine deneme amaçlı olarak az almayı deneyebilirsiniz. Eğer almış olduğunuz çayı beğenirseniz o zaman aynısından tekrar alabilirsiniz.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir