Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir ?

0

Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Bayanlar için en önemli işlerden birisi de temizliktir. Çamaşır yıkama özellikle en karmaşık işler olarak görünür fakat alında bakarsanız sandığınız kadar zor değil. Çamaşır yıkama da kıyafetler renklerine ve kumaşlarına göre ayrılıyor , suyun sıcaklığı ona göre ayarlandığından dolayı çoğu bayana bu zor geliyor. Çamaşır yıkamaya başlamadan önce sizlere vereceğimiz bazı şeyleri uygularsanız hiçbir şekilde zorlanmadan çok kolay bir şekilde çamaşırlarınızı yıkayabileceksiniz.

Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

1- Çamaşırlarınızı renk ve kumaş türüne göre ayırın

Çamaşır yıkaması yapacağınız zaman ilk olarak çamaşırlarınızı hem renk hem de kumaşları türlerine göre ayırma yapın. Yani beyazlar beyazlarla , siyahlar da siyahlarla beraber birbirinden ayırın. Bazı kumaşların da su dereceleri farklı olduğundan dolayı kot ,yün ve ipek gibi kumaşları da ayırmanız çok önemlidir.

2- Kıyafetlerin etiketlerindeki uyarıları okuyun

Almış olduğunuz kıyafetlerinizin etiket yelerinde nasıl yıkanacağı hakkında bilgiler verilir. Hangi kumaştan yapılmış , kaç derece de yıkanılması gerekiyor gibi. Çünkü bazı kıyafetler vardır ki çamaşır makinesinde yıkanmaz elde yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden kıyafetlerinizin etiket yerini kesinlikle okuyun.

3- Lekeler için önceden önlem alın

Çamaşırlar üzerin de bazı durumlardan kaynaklı olarak lekeler meydana gelebilir. Bu lekeli olan yerleri kesinlikle çitilemeyin ve doğrudan sıcak su yöntemini uygulamayın. Böyle bir işlem yaparsanız o zaman leke kıyafetinizin daha çok içine işler ve bu sefer çıkarılması çok zor olur. Her zaman ilk önce kıyafetinizi soğuk suya tutun ve sonrasında çamaşır makinesine atarak yıkayın. Aynı zaman da leke çıkarıcı deterjanı kullanırsanız daha etkili olur.

4- Su sıcaklığını ayarlayın

Çamaşır makinelerinde biliyorsunuz ki su sıcaklıkları farklıdır ve bu sıcaklıklar da kıyafetler için son derece önemlidir. Beyazlar ve açık renkte olan kıyafetler her zaman 60 , renkliler ise 40 derecede olması gerekiyor. Renkli ya da yün olan kumaşlar da 30 derece de yıkanılması tavsiye edilir.

5- Doğru deterjanı kullanın

Çamaşır yıkamak için en önemlisi doğru bir şekilde kullanabileceğiniz deterjandır. Çünkü günümüzde birden fazla çamaşır deterjanı bulunmaktadır. Deterjan miktarına göre çamaşır miktarını ayarlamanız gerekiyor.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir