Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşırlar Nasıl Beyazlatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşırlar Nasıl Beyazlatılır ?

0

Hem beyaz hem de açık renklerde olan çamaşırlarımız zaman içerisin de beyazlıklarını kaybeder ve buda ister istemez bizim canımızı sıkar değil mi ? Özellikle birçok ev hanımı bu sararan kıyafetleri hiçbir şekilde daha eskimemişken hemen atarlar. Ama aslında bakarsanız bunu yapmanıza pek gerek yok. Çünkü solmuş ve sararan kıyafetlerinizi tekrardan eski haline getirebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşırlar Nasıl Beyazlatılır

Tabi burada paylaşacağımız yöntemler kesin çözüm diyemeyiz ama denenmiştir ve güzel sonuçlar alınmıştır. Sararan kıyafetleri genellikle beyazlatmak için çamaşır suyu tercih edilir ama çok fazla kullanmak hem size hem de kıyafete ciddi anlamda zarar verir.

İçindekiler

Çamaşır Suyu Kullanmadan Çamaşırları Beyazlatma Yöntemleri

Pamuklu ve keten olan kıyafetler her zaman hassas dokulardır ve bu dokuda olan kıyafetlere eğer kimyasal içerikli ürünler kullanırsanız o zaman daha çok yıpratırsınız. O zaman çamaşır suyu kullanmayacaksak nasıl beyazlatacağız ?

10 litre olan suyun içerisine 3 çorba kaşığı arap sabunu ile rendelemiş olduğunuz beyaz kalıp sabunu eritip ilave edelim. Sonra yapmış olduğumuz karışımın içerisine 3 çorba kaşığı olacak şekilde karbonat ekleyip çamaşırı da içerisine ilave ederek yaklaşık 1 gün boyunca bekletin. Ertesi gün olduğu zaman ise çamaşırınızı yıkayıp durulayın.

  • Havlularınız sararmış durumda ise o zaman karbonatlı sirkeli su yaparak suda bekletin ve bu şekilde beyazlatın.
  • Çamaşır beyazlatma yöntemlerinde sıklıkla kullanılan karbonattır. 1 litre suya 2 çorba kaşığı olacak şekil de karbonat ekleyerek ve daha sonra 3 damla bulaşık deterjanı da koyarak havlularımızı 1 gece bu yaptığımız karışımın içerisin de bekletelim.
  • Mutfak havlularınız sararmış durum da ise merak etmeyin yöntem basit. Kaynatmış olduğunuz suyun içerisine 2 çorba kaşığı kadar karbonat ekleyip eritin ve ılımasını bekleyin. Bu ılıyan suya havlularınızı bastırıp 2 saat bekleyin ve sonra yıkayın.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir