Cam Ev Eşyası Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Cam Ev Eşyası Nasıl Temizlenir ?

0

Evlerimiz de kullanmış olduğumuz eşyaların büyük çoğunluğu camdan yapılmaktadır. Bunlar içerisin de mutfak malzemeleri ve süs eşyalarına örnek verebiliriz. Plastikten yapılan malzemeler de biliyorsunuz ki sağlık açısından zararlıdır ve bu yüzden cama yönelim daha çok artmıştır ev eşyalarında.

Cam Ev Eşyası Nasıl Temizlenir
Cam Ev Eşyası Nasıl Temizlenir

Cam ev eşyası nasıl temizlenir?

  • Cam ev eşyalarını temizlemek istiyorsanız ilk olarak bir kabın içerisine sıcak su doldurun ve bulaşık deterjanı koyun. Daha sonra bulaşık süngeri ile temizleyin.
  • Gıdalarla temas halinde olmayan cam eşyalarınızın üzerine cam sil sıkıp bu şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Cam olan eşyalarınızı temizlemenin bir diğer alternatif yolu ise beyaz sirke – su karışımı oluyor. İlk olarak eşyanın üzerine toz varsa onu alalım ve sonra yünlü olan bir kumaş ile hazırlamış olduğumuz sirkeli suya karıştırıp cam eşyalarımızı siliyoruz. En son olarak tüy bırakmayan bez ile silip tertemiz yapıyoruz.
  • Cam eşya temizliğinde en etkili olan temizlik ürününden birisi de sirke ruhudur. İlk önce sıcak bir miktar suyun içerisine az olacak şekilde asetik asit koyalım ve bunun içerisin de cam eşyalarımızı yıkayalım. Yıkama işlemini yaptıktan sonra bol su ile durulamamız gerekiyor. En son olarak da pamuklu bez ile kuruluyoruz.

Cam eşyaları temizlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Cam eşyalarınızı temizleyeceğiniz zaman kesinlikle sabun kullanmayınız. Çünkü sabun kullanırsanız camın üzeri leke olur ve iyi bir şekilde durulanmamış sabun da tortulanmaya neden olur.

Cam mutfak eşyaları üzerinde zaman içerisin de lekeler oluşturmaya başlar. Özellikle biliyorsunuz ki çay ve kahve bardaklarından bulaşık deterjanı ile bu lekeleri çıkarmak bazen yetersiz olabiliyor. İşte bu durum da yapmanız gereken işlem yıkama kabın içerisine az olacak şekilde çamaşır suyu ilave edip bol su ekleyerek cam eşyalarınızı bu suyun içerisin de bırakın ve yaklaşık 2 saat bekletin. Ama gıda tüketiminde kullanacağınız cam mutfak eşyalarınızı mutlaka çamaşır suyundan arındırmanız gerekiyor. Yoksa sağlınıza zarar verebilir. Çamaşır suyunu tercih etmek istemiyorsanız bunun yerine sirke ile de temizleme yapabilirsiniz.

Sirke ya da sirke ruhu ile yapılan temizlik genel olarak kokusundan dolayı rahatsız edebiliyor. Bu kokuyu gidermek için su ile durulama yapmanız yeterlidir. Durulama yaptınız hala koku varsa o zaman temizlenen eşyalarınızı biraz havalandırın.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir