Buzdolabının Hangi Rafına Hangi Yiyecek Konulur ? Buzdolabında Hangi Rafta Ne Olmalı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Buzdolabının Hangi Rafına Hangi Yiyecek Konulur ? Buzdolabında Hangi Rafta Ne Olmalı ?

0

Buzdolabının Hangi Rafına Hangi Yiyecek Konulur ?

Yaz mevsimi olduğu zaman yiyecekler hemen bozulmaya başlar ve bu yüzden buzdolabına koyacağımız yiyecekleri her zaman en iyi ve en doğru şekilde korumamız gerekiyor. Gıdalar biliyorsunuz ki çok hassas olduklarından dolayı tazeliğini korumak için neyin nereye konulmasını gerektiğini bilmeniz gerekiyor. O zaman buzdolabına hangi rafına hangi yiyeceği koymamız gerekiyor ? detaylı bir şekilde inceleyelim.

Buzdolabı sebzelerimiz ve meyvelerimiz için en önemli eşyalardan birisidir. Buzdolabı yiyeceklerimizi soğuk tuttuğundan dolayı uzun ömürlü olmasını sağlar ve yaz aylarında özellikle havalar çok sıcak olduğundan dolayı da gıdaların bozulmaması için buzdolabına koyarak orada muhafaza ederiz. Sağlık açısından sebzelerimizin ve meyvelerimizin taze kalması için yerleştirmeyi doğru yapmamız gerekiyor. Eğer doğru bir şekilde yerleştirme yaparsanız o zaman hem bakteri üremesi olmaz hem de yiyecekleriniz bozulmaz hemen.

Buzdolabının hangi rafına hangi yiyecek konulur

BUZDOLABINDA NASIL YERLEŞTİRİLMELİ ?

  • Buzdolabına yiyeceklerinizi yerleştirme yapmadan önce kesinlikle neyin hangi bölümde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Buzdolabının en soğuk olan yeri biliyorsunuz ki üst taraftır ve bu yüzden en riskli olan gıdaları bu alana koymanız gerekmektedir. Et , peynir , balık , yumurta , peynir ve süt gibi gıdalar en hızlı bozulan yiyeceklerden birisidir. Bunun için etlerinizi ve tavuklarınızı en soğuk bölüme koymanız gerekiyor.
  • Elinizde çiğ etler varsa bunları da çabuk bozulduklarından dolayı bir tabağa koyup üzerine streç film kapatıp o şekilde muhafaza edebilirsiniz.
Buzdolabında hangi rafta ne olmalı
  • Buzdolabına konan çiğ yumurtanın içerisinde çok fazla bakteri olduğundan dolayı pişirilme olmadan önce tamamen tehlike saçmaktadır ve bu yüzden diğer yiyeceklere temas etmeyecek şekilde kendi kutuları içerisinde üst tarafa koymanız doğru seçenek olacaktır.
  • Normal olarak pişirmiş olduğunuz yemekleriniz veya önceden hazırladığınız salatalar varsa bunları da kapalı olan kaplar da muhafaza edebilirsiniz.
  • İşlem görmüş ve pişmiş olan yemekleriniz varsa bunları da ikinci rafa koymanız gerekiyor. Fakat açık olarak değil streçleyip o şekilde birbirlerine temas etmeyecek şekilde koymalısınız.
  • Yoğurt gibi besinlerinizi de ağzını kapatıp diğer yiyeceklere temas etmeyecek şekilde buzdolabının üçüncü yerine koymalısınız.
Buzdolabında hangi rafta ne olmalı
  • Buzdolabının en alt yerine geldik ve bu yere meyve ile sebze kısmı olarak bilinir. Birçok kişi pazardan aldıkları meyve ve sebzeleri poşeti ile beraber koymaktadır bu tamamen yanlıştır. Sebzelerinizin koyarken poşetlerinden çıkarmanız gerekiyor ve kesinlikle sebzeleriniz ıslaksa kurutup o şekilde koymanız gerekiyor. Hatta isteyenler kese kağıtlarında da saklayabilir.
Buzdolabında hangi rafta ne olmalı 1
  • Meyve ve sebze olan yere hiçbir zaman patates , soğan ve sarımsak gibi yiyecekleri koymamanız gerekiyor. Çünkü bu gıdalar belli bir sıcaklığa geldikleri zaman hemen bozulmaya ve filizlenmeye başlar. Meyveleriniz de mesela muz , portakal veya elma gibileri de dışarı da bekletmek yerine buzdolabına koymanız daha faydalı olacaktır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir