Boya ve Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Boya ve Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

0

Dekorasyon işlemlerin de en önemli ve çok değer verilen adımlardan birisi de hem boya hem de badana işleri oluyor. Badana ve boya yapılacağı zaman eğer doğru adımlar atılırsa o zaman ortaya gerçekten harika şeyler çıkıyor.

Birçok insan boya ve badana işini gözünde çok büyütmektedir ama aslında bakarsanız bazı püf noktaları eğer bilirseniz ve dikkat edilmesi gereken yerlere de dikkat ederseniz o zaman her şey kolay oluyor.

Boya ve Badana Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yaz mevsimi geldiği zaman genellikle evini yenilemek isteyenlerin eve yeni hava katması için ufak değişiklik olarak boya ve badanayı tercih eder. Bu küçük dekorasyon olarak görünse de aslında eve yeni bir imaj kazandırmaktadır. Şimdi ise sizlere vereceğimiz bazı ipuçları sayesinde evinizi çok kolay bir şekilde boyuyabileceksiniz.

İşte Boya-Badana Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

  • Boya ve badana işlemi yapmadan önce etrafınızda kirlenebilecek eşyalar varsa onları hemen koruma altına alın.
  • Boya işlemi yapacağınız zaman eğer boya bir yere damlarsa hemen beklemeden müdahale etmemiz gerekiyor. Yoksa o damla orada kurursa çıkarmak için çok uğraşabiliriz.
  • Odaları hangi renge boyamak istiyorsanız bunu önceden ayarlamalısınız. Seçeceğiniz renk açık ise o zaman o alanı hem geniş hem de ferah gösterir. Fakat koyu ve canlı boya renklerini tercih edecekseniz bu renkler de o alanı dar gösterecektir. Bu yüzden boya seçerken bunları da göz önünde bulundurmanız sizin için daha iyi olur.
  • Birden fazla boya alacaksanız başka markalar almak yerine hepsini aynı marka almaya dikkat ediniz. Yoksa renkler uyumsuz olabilir.
  • Boya yapacağınız bazı yerler de eğer pürüzlü yerler varsa bu yerleri boya yapmadan önce giderin. Bu şekilde yaparsanız boya yapacağınız yer de hem pürüzsüz hem de düz olur.
  • Boyama işlemi yapacağınız zaman ince katlar şeklinde yapmaya özen gösterin. Çünkü boya kalın olursa o alanda dalgalı olur ve buda kötü görünmesine neden olabilir.
  • Boyama işi bittikten sonra mutlaka artta kalan boya olursa bunu yeniden kullanmak için boyanın yüzey kısmını örtecek kadar inceltici ekleyin ve karıştırma yapmadan kapağını kapatıp saklayın.
  • Bütün işleri bitirdikten sonra boyalı olan yerlerin kurumasını bekleyeceğiz. Daha sonra kendi el emeğimizle yapmış olduğumuz evde oturarak evin keyfini çıkartabiliriz.

İLGİLİ YAZI ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir