Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

0

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Boğaz ağrıyorsa, boğaz ağrısı için denenmiş ve test edilmiş birçok ev ilaçları olduğundan, genellikle hemen bir doktora görünmek gerekli değildir. Tuzlu gargara gibi bazı ev ilaçları iyi bilinir, ancak diğerleri tekrar gündeme getirilmeyi hak eder. Boğaz ağrısı, boğazda veya gırtlak bölgesinde yanma, bıçaklama veya cızırtılı ağrılardan oluşur. 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayrıca genellikle boğazda kuruluk hissi, ağrıya bağlı yutma güçlüğü ve ses kısıklığı olur. Bazı durumlarda, insanların boğazlarında derin bir yumru hissi de vardır. Farenksteki iltihaplanma genellikle virüsler veya bakteriler tarafından tetiklenir ve bu da mukoza zarının kırmızılaşmasına ve şişmesine neden olur. Alt çenenin altındaki bademcikler ve lenf düğümleri de boğaz ağrısı ile şişebilir.

Enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısı birkaç gün sonra kendi kendine geçer ve en yaygın şikayetlerden biridir, bu nedenle hasta bir pratisyen hekime gider.

Boğaz ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biri yeterli hidrasyon elde etmektir. Çünkü bu, boğazdaki mukus zarlarını nemli tutar ve bu da patojenlerin vücudun daha derinlerine nüfuz etmesini zorlaştırır. Her şeyden önce su, bakteri ve virüsleri temizlemeye yardımcı olur.

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

Isınma çayları daha da iyidir. Klasik bitki çaylarının yanı sıra antibakteriyel veya antienflamatuar etkisi olan şifalı çaylar da önerilir. Eczanede papatya, adaçayı, kekik, ebegümeci veya kaburga içeren özel karışımlar bulunmaktadır. Rezene ve ıhlamur çiçeği çayı da yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Ayrıca zencefil suyu ve sıcak limonun boğaz ağrısı için etkili olduğu kanıtlanmıştır. İsterseniz, eski zamanlardan beri çok yönlü olan bir kaşık bal, sıcak elma suyu veya mürver şurubu da içebilirsiniz.

Boğaz ağrısını geçirmek için ne yapmalıyız ?

Sıcak bir sargı için pamuklu bir havlu alıp rulo yapın ve ardından bir çay havluya sarın. Ortaya çıkan rulo bir kaseye yerleştirilir – ancak her iki uç da dışarı çıkmalıdır. Elde edilen sargının üzerine 500 ila 750 ml kaynar su dökün ve bir an için demlenmesine izin verin. Sonra iyice sıkın ve sıcak bezi boynunuza dikkatlice yerleştirin ve 20 ila 30 dakika çalışmasına izin verin. Bu sargıyı günde iki kez kullanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise ağrı kesici patates sarmasıdır. Bunun için 500 gram patates yumuşayana kadar kaynatılır ve sonra buharlaşması gerekir. Daha sonra bir bezin üzerine dizilir ve çatalla ezilir. Bez bir paket oluşturacak şekilde kapatılır ve boyuna bir ara bez yerleştirilir. Patateslerin bulunduğu paketi üstüne yerleştirin ve başka bir bezle sabitleyin. Patates sargısı 30 ila 60 dakika arasında bırakılabilir. Giymeden önce mutlaka sıcaklığını kontrol etmelisiniz. Etrafta patates yoksa, haşlanmış soğan da aynı amaca hizmet eder.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir