Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilir ? 6 Aylık Bebeğe Yoğurt Nasıl Verilir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilir ? 6 Aylık Bebeğe Yoğurt Nasıl Verilir ?

0

Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilir ?

6 ve 7 aylık olan bebeklere genel olarak yoğurt verilmeye başlıyor fakat annelerin bu konuda bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bebeklere kaçıncı aydan sonra yoğurt verilmeye başlanmalı ? 6 Aylık olan bebeğe yoğurt nasıl verilir ? gibi soruları sizler için derledik.

Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Verilir

Ek gıdaya başladığınız zaman kesinlikle bebeğinize süt vermemeniz gerekiyor ve işler böyle olunca da yoğurt verme konusunda anneler tereddüt yaşamaya başlıyor. Bazı yoğurtlar fermentte sütten yapıldığından dolayı sağlıklı yoğurttur ve inek sütüne göre daha kolay sindirilir. Uzmanlar ise bebeklere kaçıncı aydan sonra yoğurt verilmesi gerektiği konusunda ise çeşitli görüşlerde bulunmuşlardır. Bazıları 6. Aydan sonra yoğurt tüketilmeli diyor , kimileri de mide mukozosunun yoğurttan dolayı tahriş ettiği için sindirim de zor olacağından 9. Aydan sonra tüketilmesini öngörüyor.

  • Ek gıdaya geçiş yaptığı zaman anneler muhallebi vermek yerine ikindi öğününde yoğurt verirler.
  • Ek gıda dönemine geçiş yaptığını zaman bebekleriniz yeni gıdalara alışması için 3 gün arayla sadece 1 kaşık kadar başlamalısınız ve eğer herhangi bir sorun yaşamazsanız o zaman yarım çay bardağı seviyesine çıkabilirsiniz.

Anne sütü biliyorsunuz ki probiyotik bakımından en zengin besindir ve 6 aylık dönemde bebeğe geçen tek besin olarak bilinir. Anne sütü bittikten sonra Probiyotik ihtiyacını karşılamak için en ideal besinlerden birisi de yoğurt oluyor. Bebeğin bu süreç içerisinde gelişmesi ve büyümesi için yoğurt en önemli etkenlerden birisidir.

6 Aylık Bebeğe Yoğurt Nasıl Verilir

BEBEKLERDE YOĞURT TÜKETİMİ NASIL OLMALI ?

Biz yetişkin insanlar için yoğurt nasıl en faydalı besin ise bebekler için de en önemli besinlerden birisidir. Özellikle bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Fakat bebeğinize vereceğiniz yoğurt kesinlikle bebeğinizin inek sütüne veya keçi sütüne karşı alerjisinin olmaması gerekiyor. 6 ila 7 aylık bebeğinize ise vereceğiniz yoğurdun yapılışı ;

ANNE SÜTÜNDEN YOĞURT NASIL YAPILIR ?

MALZEMELER ;

  • 1 tatlı kaşığı kadar taze yoğurt mayası
  • 1 çay bardağı anne sütü

YAPIMI ;

İlk olarak yoğurdun mayasını buzdolabından çıkartalım ve bir süre kadar dinlendirip ılık olan anne sütü ile karıştıralım. Daha sonra yoğurdun kalan yerlerini de güzelce karıştırıp cam olan bir kavanozun içerisinde koyalım. Kavanozda güzelce durması için havlu kağıda sarıp oda sıcaklığında 4 veya 6 saat kadar bekletip bebeğinize yedirebilirsiniz.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir