Battaniyedeki Lekeler Nasıl Çıkar ? Battaniyeler Nasıl yıkanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Battaniyedeki Lekeler Nasıl Çıkar ? Battaniyeler Nasıl yıkanır ?

0

Battaniyedeki Lekeler Nasıl Çıkar ?

Kış ayları geldiği zaman biliyorsunuz ki battaniyeler de çıkmaya başlıyor ve bizi bu soğuk havalardan da korumuş oluyor. Soğuk havalar da en sık kullanılan battaniyeler de belli bir zamandan sonra kirlenmeye de başlıyor ve bazı lekelere de maruz kalıyoruz. Yaz ayları geldiği zaman da battaniyelerimizi mecbur yıkayıp kaldırmamız gerekiyor ve bunun için de en iyi şekilde temizlenmemiz gerekmektedir.

Battaniye temizliği

Kış aylarında kullanmış olduğumuz battaniyelerimizi ilkbahar ayları geldiği andan itibaren yavaş yavaş birbirinden güzel ve renkli battaniyelerimizi kaldırmaya başlıyoruz. Battaniye çeşitleri arasında yer alan dokuma , peluş , pamuklu , raşel veya keçe türü olanların hepsi de yıkanabilir battaniyelerdir. Kimi zaman film izlediğimiz anlarda üzerimize alırken ya da çayımızı balkonda yudumlarken üzerimize örttüğümüz battaniyeler zamanla kirlenir. Hatta bazı talihsiz zamanlarda üzerlerine bir şeyler dökülür ve bu da kötü lekeye yol açar. İşte battaniyeler de bulunan kötü lekeleri nasıl çıkartabiliriz ya da nasıl yıkanır bu konu hakkında sizlere bazı ipuçları vereceğiz.

Battaniyedeki lekeler nasıl çıkar

BATTANİYE NASIL TEMİZLENİR ?

Battaniye temizliği ve leke çıkarma yöntemleri;

  • Battaniyelerinizi ilk olarak düzenli bir şekilde yıkayıp daha sonra da kurutmanız gerekiyor.
  • Battaniyelerinizi ise en az haftada 2 kere balkonda veya bahçeniz varsa orada havalandırıp çırpılması gerekiyor.
  • Bazı durumlar da battaniyelerimize ister istemez çay veya kahve gibi içecekler dökülüp ufak lekelere yol açıyor. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız yapmanız gereken yöntem ıslak bir bez alıp üzerine bulaşık deterjanı dökerek dikkatlice silmenizdir. En son olarak da temiz bir bez yardımı ile durulayın.
  • Sonra battaniyenizi alıp balkonunuz varsa oraya asıp kurutun. Balkon yoksa bahçeniz varsa oraya da asabilirsiniz.
  • Battaniyelerinizin üzerin de eskilerden kalma lekeler varsa onlar da bulaşık deterjanı ile çıkmıyorsa o zaman farklı markaların leke çıkarıcılarını kullanıp kova içerisine battaniyenizi koyarak birkaç saat bekletin. Bu şekilden sonra makinenize atıp yıkayınn.
Battaniyeler nasıl yıkanır

Battaniyeleri makinede yıkama

Battaniyeleri makinede yıkama

Battaniyeler de çok kolay bir şekilde makinelerde yıkanmaktadır ve yıkanan battaniyeler ; peluş , skoç , raşel , keçe türü ve polar gibi. Makineleriniz de eğer narin yıkama varsa o zaman 30 ila 50 derece arasında battaniyelerinizi yıkayabilirsiniz. Sıkma devriniz ise 500 ila 600 devir yapın. Bu şekilde makine de battaniyelerinizi kolayca yıkayabilirsiniz.

Battaniyeleri küvette yıkama

Battaniyeleri küvette yıkama

Çamaşır makineniz de battaniyelerinizi yıkayamıyorsanız o zaman küvette de yıkayabilirsiniz. Bunun için sabunlu su ile doldurmuş olduğunuz küvete battaniyenizi koyun ve 1 çorba kaşığı kadar amonyak ekleyerek battaniyenizi ayaklarınızla çiğnemeye başlayın. Bu şekilde birkaç kere su değiştirip yıkayıp durulayın. Durulama yapacağınız zaman da yumuşatıcı eklemeyi sakın unutmayın hanımlar. Böylelikle battaniyeniz mis gibi kokacak ve koymuş olduğunuz amonyaktan dolayı da battaniyeniz tertemiz olacaktır.

Battaniyeyi kuru temizleme verme

Battaniyeyi kuru temizleme verme

Eğer battaniyeniz hem hassas hem de çabuk deforme oluyorsa o zaman elde yıkamak yerine kuru temizlemeye vermeniz en doğru seçenek olacaktır. Fakat kuru temizlemeye de vereceğiniz zaman dikkatli bir şekilde yıkanması konusun da uyarmanız gerekiyor.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir