Barbun Nasıl Ayıklanır ? Barbunya Balığını Ayıklamanın Püf Noktaları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Barbun Nasıl Ayıklanır ? Barbunya Balığını Ayıklamanın Püf Noktaları

0

Barbun Nasıl Ayıklanır ?

Hemen hemen herkes tarafından tercih edilen barbun balığının yağ oranı düşük ve protein bakımından da zengin olduğundan dolayı herkesin beslenme şekli için çok uygundur. Bunların yanı sıra barbun balığının içerisinde bol miktarda magnezyum , çinko , potasyum ve demir gibi çok zengin vitaminler de bulunmaktadır. Bizler de bu yazımızda bu kadar çok vitaminli olan barbun balığının nasıl ayıklanması hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Barbun Nasıl Ayıklanır

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki barbunya balığının tadı gerçekten çok lezzetlidir ve özellikle ızgara da yapıldığı zaman ortaya harika lezzet çıkmaktadır. Özellikle içerisinde çok fazla besin değeri olduğundan dolayı çok faydalı balık türüdür. Bu balığı ayda en az 2 defa tüketmeniz gerekiyor. O zaman barbunya balığı nasıl ayıklanır ve nelere dikkat edilir ? Hep beraber inceleyelim…

BARBUN (BARBUNYA) BALIĞI NASIL AYIKLANIR ?

Satın almış olduğunuz barbunya balığını ayıklayacağınız zaman ilk pullarını ayıklamanız gerekiyor ve pullarını güzel bir şekilde tıraşlayıp temizleyin. Daha sonra iç kısmını da güzelce temizleyip siyah olan lekeleri de temizleyin. Balığın kanın çıkmasını beklemeyin sadece içini temizlemeniz yeterlidir.

barbunya balığını ayıklamanın püf noktaları

Baş kısmını kesmenize gerek yoktur sadece kulak kesebilirsiniz. Eğer diğer türlü yaparsanız o zaman lezzeti gidecektir ve daha acımsı tat ortaya çıkacaktır. Pişirme yapmadan önce ise kesinlikle tuzlama yapın ve daha sonra yaklaşık 20 dakika kadar dolapta kalsın sonra pişirme yapabilirsiniz.

Almış olduğunuz balığın içerisinde eğer hayvar varsa o zaman bunu da değerlendirebilirsiniz. İsteyenler havyarı bir kabın içerisine alıp ayrıca pişirebilirler. Özellikle havyarlı yumurta sabah kahvaltısı için çok güzeldir.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir