Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Konur Mu ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Konur Mu ?

0

Günümüzde bamya çok fazla sevilmese de aslında talibi çok fazla olmaktadır. Nasıl her sebzeyi tam da mevsimi geldiği vakit tüketiyorsak aynı şekilde bamyayı da mevsimin de tüketmemiz gerekiyor. Ama bamyayı çok seven insanlar sadece mevsimin de değil , istedikleri zaman da tüketmek istiyorlar. İşte bu yüzden bamya derin dondurucu da nasıl saklanır ? bunu çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Konur Mu

Bamya derin dondurucu da çiğ olarak saklanabilen sebzelerden birisidir. Aynı zaman da taze fasulye de bamya gibi çiğ olarak saklanabiliyor. Hatta hem taze fasulye hem de bamyayı çiğ olarak derin dondurucuya koyan hanımlar , tatlarında bir bozulma olmadığını söylemektedir.

Bamyalarınızı derin derin dondurucuya koymadan önce mutlaka güzelce yıkayın ve ister üst kısımlarını temizleyin isterseniz de herhangi bir şekil de üst kısımlarını temizlemeden direkt olarak poşetlere çiğ olarak koyup saklayın burada karar sizlere kalmış.

Bamya Derin Dondurucuya Çiğ Nasıl Konulur?

1.Adım: Bamyalar Yıkanır

Bamyalarınızı derin dondurucuya koymadan önce güzel ce yıkayın ve tertemiz olduktan sonra kurulamak için süzgecin içerisine alın.

2.Adım: Temizlenir

Tabi bu vermiş olduğumuz adım tamamen kişilerin isteğine bağlı olmaktadır. Ama bamyalarınızı eğer temizlerseniz yarın bir gün derin dondurucudan çıkarttığınız zaman hiç temizleme ile uğraşmadan kolayca yemek yapabilirsiniz. Aynı zaman da bamyalarınız kuruduktan sonra üst kısımlarını ise çok fazla derin olmayacak şartı ile temizleyebilirsiniz.

3.Adım: Poşetlenir

Bamyaları şimdi temizledik ve her şey tamamladı. En son olarak vakumlu olan poşetlere koyarak derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Bamya Şoklama Yöntemi İle Derin Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilir?

  • İlk önce bamyaları güzel bir şekilde yıkayın. Eğer temizlik konusunda hassas birisiyseniz o zaman dilerseniz bir kabın içerisine az temizlik sirkesi ekleyerek bamyalarınızı suda bekletebilirsiniz. Daha sonra süzgeç ile süzebilirsiniz.
  • Daha sonra bamyaların çöplerini de temizleyin. Bamyaların üst kısımları aslında isteğe göre temizlenir fakat temizlerseniz daha iyi olur. Çünkü şoklama yapacağımızdan dolayı çöplerini temizlememiz faydalı olur.
  • Şoklama işlemi aslında bakarsanız bir besinin değerinin hiçbir zaman değişmemesini sağlar ve sağlıklı yöntemlerden birisidir. Hem meyve hem de sebzeler de şoklama işlemi yapıldığı zaman tatlarında herhangi bir şekilde değişiklik görülmez.
  • Şoklama yapmak aslında çok basit yöntemlerden birisidir. Temizlemiş olduğunuz bamyalarınızı ilk olarak sıcak suyun içerisine atın ve arkasından bamyanın içerisine bir miktar olacak şekil de limon suyu ilavesi yapın. Bamyaları rengi değişine kadar sıcak suyun içerisin de bekletin. En son olarak bamyalarınızı buzlu su ile buluşturacaksınız. Buzlu suyun içerisinde de az bir süre bekletme yaptıktan sonra tekrardan süzeceksiniz ve en son poşetlere koyarak saklama yapabilirsiniz. Görmüş olduğunuz gibi şoklama işlemi de çok basit ve bu yöntemi diğer meyve ve sebzeleriniz de de yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir