Balık Yağının Faydaları Kısaca Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Balık Yağının Faydaları Kısaca Nelerdir ?

0

Balık yağı, esasen Türkiye’de ve dünyada en yaygın kullanılan diyet takviyelerinden biridir. Halihazırda bir tamamlayıcı kullanıyor olsanız da veya bir tamamlayıcı almayı düşünüyor olsanız da, balık yağı faydalarının tam olarak ne olduğunu ve herhangi bir dezavantajı olup olmadığını sorguluyor olacaksınız.

Bu nedenle, potansiyel refah faydalarının muhteşem çeşitliliğinden başlayarak, bilmek isteyeceğiniz şeyleri toplu olarak ortaya koyduk.

KRONİK İLTİHAPLARLA MÜCADELE EDEBİLİR

Sardalya, hamsi ve uskumruya karşılık gelen yağlı balıklardan elde edilen yağlar, tahrişi azaltmaya yardımcı olmak ve vücuttaki iltihaplanma durumlarını geleneksel olarak arttırmak için tanımlanan iki tür omega-3 yağ asidi sunar: eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA).

Kalıcı tahrişin bir sonucu olarak, zamansız büyüyen yaşlanma ve çok sayıda hastalık ile ilişkili olduğundan, balık türevli omega-3’ler geniş bir sağlık güvenliği yelpazesi sağlayabilir.

Balık Yağının Faydaları Kısaca Nelerdir ?

KALBİ KORUR

Balık yağının “iyi” HDL ldl kolesterolü iyileştirmeye, trigliseritleri (kan yağı) düşürmeye, kan gerginliğini azaltmaya, arterlerde plak oluşumunu önlemeye ve aterosklerozu durdurmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu nedenlerle uzmanlar, balık yağının koroner kalp sağlığına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Eylül 2019’da ortaya çıkan bir meta-analiz araştırması, deniz omega-3’lerinin koroner kalp krizi ve koroner kalp hastalığı ölümleri tehlikesini azalttığını ortaya koyuyor.

KEMİK YOĞUNLUĞUNU ARTIRMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Omega-3 yağ asitlerinden, özellikle DHA ve EPA’dan çok daha fazla omega-6 yağ asidi (mısır ve ayçiçeği yağlarına karşılık gelen bitkisel yağlarda bulunur) yeriz. Bu dengesizlik her kadın ve erkekte düşük kemik yoğunluğunun tetikleyicisi olarak öne çıkıyor. Analizler, daha fazla omega-3 alımına sahip yaşlı insanların daha büyük kemik yoğunluğuna sahip olduğunu ve balık yağının yaşa bağlı kemik kaybını tersine çevirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor.

GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLER

Araştırma sonuçları harmanlanmış olsa da, bazı analizler balık yağının yaşa bağlı makula dejenerasyonu tehlikesini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Yaşla birlikte daha sık hale gelen bu durum, hayalperest ve ileri görüşlü ana öznenin kaybolmasına veya bozulmasına neden olur.

ÇOCUKLARDA ASTIM RİSKİNİ AZALTABİLİR

Analiz, hamilelik boyunca balık yağı tüketmenin çocuklarda bronşiyal astım tehlikesini azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ve küçük bir araştırma, hamilelik boyunca balık yağı tüketmenin, yürümeye başlayan çocuk alerjisi semptomlarını azalttığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, özellikle hamileliğiniz boyunca balık yağı tüketimini kendiniz belirlememelisiniz. Uygulanabilir olup olmadığı ve durum buysa, geçerli dozaj ve tür hakkında doktorunuzla görüşmeniz en iyisidir.

BEYNİ zinde tutabilir

Tek bir araştırmada, balık yağı, bir plasebonun sonuçlarına kıyasla, 51-72 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerde sadece 5 haftada bilişsel verimliliği artırdı. Analiz ayrıca daha büyük kan omega-3 aralıklarını, umutsuzluk ve endişe tehdidinin azalmasıyla ilişkilendirdi. Ek olarak, normal antidepresan tedavilerle birlikte kullanıldığında, balık yağı takviyesinin umutsuzluğun giderilmesinde son derece yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

FORMDA KALMANIZA YARDIMCI OLUR

Bazı analizler, omega-3’lerin yağ kaybına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmada, balık yağının kadınlarda ve erkeklerde kas kütlesindeki ve performanstaki geleneksel düşüşü yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Balık yağı, hareketsiz yaşta bile kas gelişimini teşvik etmeye ve kas kütlesini artırmaya yardımcı olabilir. Analiz ayrıca, balık yağının, yönetim yemeklerinin tüketildiği zihindeki alanları uyararak kilo yönetimi üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabileceğini kanıtlamıştır.

BUNLARA DİKKAT

Balık yağının kan inceltici etkisi vardır, bu nedenle aşırı miktarda alınması kanama riskini artırabilir. Özellikle aspirine karşılık gelen farklı kan sulandırıcılarla veya E vitamini, sarımsak, zencefil, ginseng ve zerdeçal ile karıştırıldığında tehlikeli olabilir. Balık yağı bazı reçeteli ilaçlarla birlikte çalışabilir, bu nedenle tamamlayıcı almaya başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Her hafta birkaç kez yağlı balık (somon, uskumru veya sardalyaya tekabül eder) yerseniz, muhtemelen bir tamamlayıcı istemeyeceksiniz. Balık yağı almanın sizin için en iyisi olup olmadığını doktorunuza veya diyetisyeninize sorun.

Bazı uzmanlar, her gün 1.000 mg DHA ve EPA veren bir tamamlayıcı seçmeyi savunuyorlar. Vegan veya balığa alerjiniz varsa, deniz yosunu yağından oluşan bitki bazlı seçenekler vardır. Bununla birlikte, en uygun ürünü bulmak için doktorunuza veya diyetisyeninize danışmak en iyisidir. Herhangi bir tamamlayıcıdan yararlanmanın bir yolu, onu doğru bir şekilde ve eğitimli bir sağlık uzmanının yönlendirmesi altında kullanmaktır.

OMEGA-3 MİKTARI BALIK

Ton Balığı (100 gram): 2.5-2.6 gram

Somon (100 gram): 1.8 gram

Göl alabalığı (100 gram): 2 gram

Hamsi (100 gram): 1.4 gram

Lüfer (100 gram): 1.2 gram

Çizgili bas (100 gram): 0,8 gram

Levrek (100 gram): 0.65 gram

Ton balığı (konserve, süzülmüş, 100 gram): 0,5 gram

Danışmanlar, koroner kalp hastalığı geçmişi olmayan hastaların haftada en az 2 porsiyon balık (bütün 180-240 gram) yemesini savunuyorlar. Bu, bir balık yayılmasını kapsayabilir. Uskumru, ton balığı, somon, sardalya ve hamsi gibi balıklar omega-3 yağ asitlerini içerir. Koroner kalp hastalığınız varsa, sağlık hizmeti sağlayıcınız her gün bir gram EPA + DHA almanızı önerebilir. Bu miktarı tek başına yemeklerden almakta güçlük çekiyorsanız, bir balık yağı takviyesi almayı doktorunuzla görüşün.

Aşırı trigliserit aralıklarınız varsa, trigliserit aralıklarınızı azaltmak için ilaç alıyor olsanız bile, iyi bir omega-3 yağ asidi kaynağı olabilecek fazladan yemek yemeniz gerekecek. Sağlık hizmeti sağlayıcınız ayrıca bir balık yağı takviyesi almanıza ihtiyaç duyabilir. Temel olarak, her gün 2-4 gram EPA + DHA, aşırı trigliserit aralıkları olan hastalar için gerçekten yararlıdır. Bu miktarın trigliserit aralıklarını azalttığı düşünülmektedir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir