Balık Kızartmak İçin Hangi Un Kullanılır ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Balık Kızartmak İçin Hangi Un Kullanılır ?

0

Balık Kızartmak İçin Hangi Un Kullanılır ?

Balık tüketmeyi çok sevenlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de balık kızartmak için hangi un kullanılır ? sorusu oluyor. Aslında bakarsanız balık büyük küçük demeden herkes için son derece önemli besinlerden birisidir. Hatta uzmanlar bile haftada 1 kere de olsa balık tüketilmesini öneriyor. Fakat balık aldık ama kızartmak için hangi unu tercih etmemiz gerekiyor. Balık kızartmak için birçok farklı un bulunmaktadır. Un seçimi de yapacağınız zaman balığın pişirilmesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü bazı insanlar balığı kıtır severken bazıları ise yumuşak sevmektedir.

Balık Kızartmak İçin Hangi Un Kullanılır

Balık pişirirken genel olarak günümüzde kullanılan un çeşitleri şunlardır ; mısır unu ve buğday unu olmaktadır. Ama en çok kullanılan un mısır unudur. Mısır unu ile yapılan balık hem çıtır hem de diğer una göre daha lezzetli olmaktadır. Sizler kıtır balık seviyorsanız o zaman tercihimiz mısır unundan yana olabilir. Fakat yumuşak olmasını istiyorsanız o zaman buğday ununu tercih etmeniz gerekiyor. Balık pişirirken unun kullanım amacı tavaya yapışmaması ve rahat pişmesidir.

Balık Kızartırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Ülkemizde en çok sevilen ve herkes tarafından sevilen et ürünlerinin başında Balık gelmektedir. Ülkemiz de ise o kadar çok balık bolluğu var ki en şanslı ülkelerden biriyiz aslında. Çünkü Türkiye biliyorsunuz ki 3 tarafı da denizlerle çevrilidir.

Uzmanlar tarafından da hem çocuklar hem de yetişkin bireyler için balık çok önerilmektedir. Haftada 1 en fazla 2 kere balık tüketilmesi gerekiyor.

balık kızartırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Balığı tavada yapacağınız zaman hangi balık olduğu çok önemlidir. Çünkü bazı balıkların kendi yağı olduğundan yağa gerek yoktur. Ama yağı olmayan bir balığı yapmak için kesinlikle yağ kullanmanız gerekiyor.
 • Balık pişirme yapacağınız zaman dikkat edeceğiniz diğer nokta ise balığı güzelce temizleme işlemi yapmaktır. Pişirme yaptıktan sonra sıkıntı çıkmasın diye kılçıklarını güzelce temizlemeniz gerekiyor.
 • Pişireceğiniz balığın daha lezzetli olmasını istiyorsanız o zaman un olarak kesinlikle mısır ununu tercih etmelisiniz.
 • Balığı tavaya koymadan önce yağı koyun ve kızmasını bekleyin daha sonra tavaya güzelce dizerek kızartma işlemini yapın. Çünkü direk olarak yağ kızmadan atarsanız balıklar tüm yağı içine çeker.
 • Balıklarınızı pişirdikten sonra ise daha lezzetli olmasını istiyorsanız o zaman limon ile tuz kullanabilirsiniz.

Balığın Faydaları Nelerdir ?

 • İnsan hücrelerinin tekrardan onarılmasını sağlar.
 • Omega 3 yönünden çok zengindir.
 • Bağışıklık sistemini korumada yardımcı olur.
 • Zeka gelişimini sağlar.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Kalp krizi riskinin en aza indirir.
 • Göz sağlığını korur.
 • Kemik sağlığını hem korur hem de güçlendirir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir