Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır ?

0

Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır ?

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber karşımıza çıkan sorulardan birisi ayva reçeli sulu olursa ne yapılır ? sorusu oluyor. Çünkü ayva bir kış meyvesidir ve bu yüzden kadınların çoğu kış ayı geldiği zaman ayvadan hemen reçel yapmaya başlıyorlar. Ev yapımı olan reçeller her zaman dışarıya oranla daha lezzetli olmaktadır. Ayva reçeli de tam kış meyvesi olduğundan dolayı kışın güzel bir şekilde reçelinizi yaparak sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz.

Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır

Reçel yapmak aslında basittir fakat bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Reçel yapacağınız zaman reçelin fazla sulu veya şekerli olmasına dikkat ederseniz yapmış olduğunuz reçel lezzetli olacaktır. Fakat sulu ya da şekerli yaparsanız o zaman yapacağınız reçelin tadı da kötü olacaktır.

Ayva Reçeli Fazla Sulu Olursa Ne Yapılmalı?

Ayva reçeli yapıldığı zaman tadı genel olarak mayhoş olur ve böyle olduğundan dolayı da herkes tarafından çok sevilir. Sabahları tüketilen ve yapımı da pratik olan ayva reçelini yapacağınız zaman fazla sulu olmaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi sizlere vereceğimiz yöntemler sayesinde ayva reçeliniz sulu olmayacak ve doğru bir şekilde yapabileceksiniz.

ayva reçeli fazla sulu olursa

1-)Güneşte Bekletmek

Ayva reçelini yaptığınız zaman eğer istemiş olduğunuz kıvamda olmadı ise o zaman patik yapmanıza hiç gerek yok. Fazla sulu olduğu zaman reçelinizi alın ve güneşte bekletin. Bu şekilde istemiş olduğunuz kıvama gelecektir. Güneşte reçelinizi bekletmek için ilk olarak hazırlamış olduğunuz reçelinizi büyük bir tepsinin içerisine dökün ve üzerine ince olacak bir bez veya tül ile örtün. Fakat güneşin altında kesinlikle çok uzun süre bırakmamaya özen gösterin. Güneşin altında en fazla 1 gün bekletmeniz uygundur.

2-)Mikrodalga Kullanımı

Ayva reçeliniz sulu olduğu zaman yapmanız gereken yöntemlerden birisi de mikrodalga kullanımı oluyor. İlk olarak reçelinizi bir kapı içerisine koyun ve daha sonra mikrodalga fırının içine koyarak çok fazla sulu ise 4 , az sulu ise 2 dakika olacak şekilde ısıtmaya başlayın. İşte bu yöntem sayesinde reçelinizi istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Fazla Sulu Reçel İçin Yapılabilecek Diğer Yöntemler Nelerdir?

Ayva reçeli çok sulu olduğu zaman yapılacak yöntemlerden birisi de elma dilimi yöntemi oluyor. Bu yöntemi yapmak için hanımlar ilk önce elma dilimini reçelin içerisine koyalım ve reçel tekrar yerine gelesiye kadar pişirme yapalım. Reçelin tadında merak etmeyin herhangi bir şey olmayacak. Bu yöntem sayesinde reçel istemiş olduğunuz kıvama gelecektir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir