Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir ?

0

Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir ?

Malum kış ayı geldi ve şiddetli yağmurda yavaş yavaş kendisini göstermeye başlıyor. Kış aylarında ise birçok insanın merak ettiği sorular arasında ayakkabının su geçirmesi nasıl önlenir ? sorusu oluyor. Kışın soğuk ve yağmurlu havalarda genel olarak en çok giyilen şey bot tarz ayakkabılar oluyor fakat bu ayakkabıları satın alacağınız zaman mutlaka su geçirip geçirmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Birçok ayakkabı su geçirmez diye satılır ve çok yoğun su görünce hemen su geçirmeye başlar.

Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir

Ayakkabınız su geçirdiği zaman çoğu insan çöpe atar veya tamircilere bir sürü para verirler. Aslında böyle yapmak yerine evde kendi imkanlarınız ve yöntemleriniz sayesinde bunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz bazı yöntemler ;

Deri Ayakkabıların Su Geçirmesi Nasıl Önlenir ?

Kış mevsiminde ayakkabı olarak en çok kullanılan deri ayakkabı oluyor ve süet ayakkabıya göre daha kullanışlı olmaktadır. Eğer soğuk havalarda yağmur yağdığı zaman deri ayakkabılarınız veya botlarınız su geçiriyorsa o zaman aşağıda paylaşmış olduğumuz yöntemleri deneyebilirsiniz.

deri ayakkabıların su geçirmesini önleme

1-)Keten Yağı Kullanımı

Deri ayakkabı su geçirdiği zaman bunu önlemek için kullanacağınız yöntem keten yağı kullanımıdır. Ev içerisinde keten yağınız varsa o zaman bu problemi kısa yoldan çözmeniz mümkün. Bunun için de ilk olarak ayakkabılarınızı bir kabın içerisine alın ve daha sonra 1-2 mm keten yağı ekleyelim.

Ayakkabılarınızı ise keten yağının içerisin de 1 gece bekletip daha sonra keten yağının emmesini bu şekilde sağlayın. Diğer gün olduğu zaman da gazete kağıdı ile ayakkabılarınızın üzerin de yer alan keten yağını temizleyin ve bu şekilde arkadaşlar su geçirmesini önlemiş olursunuz.

2-)Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Deri botlarınız ve ayakkabılarınız da su geçirmeyi önlemenin bir diğer yolu ise tatlı badem yağı kullanımıdır. Tatlı badem yağı ile ayakkabılarınızın taban kısmını yağlayın ve bu şekilde şiddetli yağmurlar da yağsa tabandan su geçirmez. Bunu ister yazlık isterseniz de kışlık ayakkabılarınız da kullanabilirsiniz.

3-)Vazelin Kullanımı

Vazelin kullanımı genel olarak ayakkabının su geçirmesini önlediği gibi ayakkabı bakımını da yapar. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Vazelin içerisinde kimyasal maddeler vardır ve deri ayakkabıya da bunlar zarar verebilir. Bu yüzden dikkatli olunarak ayakkabılarınızı üzerlerini vazelin ile ince katman olacak şekilde silin ve bu şekilde su geçirmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

4-)Bal Mumu Kullanımı

Bal mumu kullanarak ayakkabılarınızın su geçirmesini çok kolay bir şekilde önleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise arkadaşlar ayakkabınızın yüze kısmına bir miktar olacak şekilde bal mumu sürün ve sonra fön makinesi ile kurutun.

Süet Ayakkabılar Su Geçirir mi ?

Kışın malum havalar iyicene soğuyor ve havalar yağmura dönüyor. İşte bu yüzden bu havalar da ise ayakkabı tercihi çok önemlidir. Süet ayakkabılar da kısa süre içerisinde su geçirmeye veya kirleneceğinden dolayı pek tercih edilmez. Bunun yerine ayakkabı seçimi olarak deri bot en iyi seçimdir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir