Ayakkabı Nasıl Su Geçirmez Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Ayakkabı Nasıl Su Geçirmez Yapılır ?

0

Malum artık kış geldi ve hem yağmurlar hem de karlar yüzünden ayaklarımızı , elbiselerimizi hatta saçlarımızı bile korumamız gerekiyor değil mi ? Dışarıda gezerken veya işten eve döneceğimiz vakit yağan yağmurdan dolayı maalesef ayakkabılarımızın içerisine su kaçıyor ve çoraplarımız ıslanıyor , sonrasında üşüyen ayaklarımızdan dolayı hastalığa davetiye çıkarmış oluyoruz.

Ayakkabı Nasıl Su Geçirmez Yapılır

Ayakkabı içerisine su kaçtığı zaman bu durum çok rahatsız edici değil mi ? Eğer girmiş olduğunuz ortam da mesela kalorifer ya da soba gibi bir yer varsa o yerde ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı kolayca kurutabilirsiniz. Ama böyle bir durum yoksa o zaman çözüm olarak ne yapmamız gerekiyor.

Yağmurlu havalarda ayakkabılarınızın içi ıslanmasını istemiyorsanız o zaman su geçirmez ayakkabı tercih etmeniz en doğru karar olacaktır. Su geçirmez ayakkabı pahalı diyebilirsiniz bu yüzden ucuz yoldan su geçirmez ayakkabı sahibi olabiliriz ama.

Şimdi sizin sahip olduğunuz ayakkabınızın malzemesine göre bazı yöntemler önereceğiz ve bu yöntemler sayesinde ayaklarınız hem asla üşümeyecek hem de ıslak çoraplar ile dolaşmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Deri Su Geçirmez Ayakkabı: Giymiş olduğunuz ayakkabı eğer deri ise o zaman kesinlikle her malzemeyi üzerinde kullanmayın. Kimyasal olan maddeler deri üzerinde yıpranmalara , deformelere ve bunun sonucun da ise ayakkabının ömrünü kısaltmasına neden olur. Deri malzemelere uygun olarak üretilen su geçirmez spreyler vardır bunları 20 cm mesafeden püskürtebilirsiniz ve 2-3 gün ayakkabınızı korur. Fakat spreyi uyguladığınız zaman 30 dakika kadar bekleyin.

Her ayakkabının içerisine keten yağı dökerseniz su geçirmez yapabilirsiniz. Fakat keten yağını uyguladığınız zaman bekleme süresi biraz fazla olacaktır. En az 1 gün kadar beklemelisiniz. Keten yağını ayakkabınızın içerisine sürüp 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletin. Ayakkabınızı daha sonra kullanmadan önce de gazete kağıdı ile fazla olan yağları silip temizleyin.

Hem deri hem de nubuk olan ayakkabılar için ise en iyi yöntem tatlı badem yağı olacaktır. Bu uygulamada arkadaşlar aynı keten yağı gibidir. Ayakkabınızın içerisine sürün ve 1 gün bekleyin.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir