Ayak Kokusu Sebepleri ve Önleme Yöntemleri
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Ayak Kokusu Sebepleri ve Önleme Yöntemleri

0

Ayak Kokusu Sebepleri ?

Tıbbi olarak bromodosis olarak bilinen kokmuş ayaklar, yıl boyunca yaygın bir sorundur. Bunun ana nedeni, her gün aynı ayakkabıyı giymekle birlikte ayakların terlemesidir.

Ayak kokusu neden olur

Ayak kokusu neden olur ?

Herkes, yılın herhangi bir sıcaklığında veya zamanında terli ayaklara sahip olabilir. Ancak ergenler ve hamile kadınların onları alma olasılığı daha yüksektir çünkü hormonal değişiklikler onları daha fazla terletir. Ayrıca, tüm gün ayaktaysanız, çok dar ayakkabılar giyiyorsanız, çok stres altındaysanız veya  normalden daha fazla terlemenize neden olan tıbbi bir durumunuz varsa, terli ayaklara sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Ayakkabılarınıza ter bulaşırsa ayaklar genellikle kokar ve tekrar giymeden önce kurumazlar.

Ayak Kokusu Sebepleri

Ayak kokusu nasıl giderilir ?

İyi haber şu ki, ayaklarınızı temiz ve kuru tutarak ve ayakkabılarınızı düzenli olarak değiştirerek kokan ayakları tedavi etmek genellikle kolaydır.

Ayak kokusu nasıl geçer evde çözüm arayanlar, terli veya kokan ayakları kendiniz tedavi etmek için şunları deneyin:

 • Ayaklarınızı günde bir kez antibakteriyel sabunla yıkayın (bir eczacı size farklı ürünler hakkında tavsiyede bulunabilir)
 • Ayaklarınızı ıslandıktan sonra, özellikle parmak aralarını iyice kurulayın
 • 2 gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın, böylece kuruması için en az 24 saatiniz olur
 • Çoraplarınızı (ideal olarak yün veya pamuk, naylon değil) günde en az bir kez değiştirin
 • Ayak tırnaklarınızı kısa ve temiz tutun ve sert deriyi bir ayak törpüsü ile çıkarın (nemli olduğunda ıslanabilir, bu da bakteriler için ideal bir yuva sağlar)
 • Ayaklarınızda sprey deodorant veya ter önleyici kullanmak, normal bir koltuk altı deodorantı veya ter önleyici, uzman bir ayak ürünü kadar iyi çalışır ve size daha ucuza mal olur
 • Ayakkabınıza koku giderici etkisi olan ilaçlı tabanlık koymak
 • Teri emmek için ayak pudrası kullanmak (bir eczacı size ayak pudraları hakkında tavsiyede bulunabilir)
 • Terli ayaklar için çorap denemek – bazı spor çorapları ayakları kuru tutmak için tasarlanmıştır ve özel antibakteriyel çoraplar alabilirsiniz
 • Plastik ayakkabılardan farklı olarak ayaklarınızın nefes almasına izin verdiği için deri veya kanvas ayakkabılar giymek
 • Her zaman kapalı ayakkabılarla çorap giymek

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir