Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer ?

0

Aşure , biliyorsunuz ki çok önemli bir yere sahiptir ve aşura ibranice olarak 10 anlamına gelir. Hatta peygamber efendimizin zamanında neler olduğunu ve ne için yapıldığını da biliyoruz. Aşure Hz. Nuh zamanına dayandırılır ve o zamanlar da yiyecekler tükenmeye başlar ve bu yüzden ellerinde hangi bakliyatlar kaldı ise onları pişirirler ve bunlardan o kadar bereketli bir aş çıkar ki herkesin karnı bu yüzden doyar. İşte o zamandan bu zamana gelen aşure günümüzde her sene yapılmaktadır.

Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer

Aşure Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Aşure yapacağınız zaman bazı noktalara çok dikkat etmeniz gerekiyor hanımlar. Dikkat edeceğiniz noktaların başında bakliyatlar geliyor. Yani nohut , buğday , kuru fasulye ve incir gibi malzemelerinizi kesinlikle 1 gün öncesinden suda bekletin ve bakliyatları ise haşlayın. Eğer o gün içerisin de hemen yapacaksanız o zaman düdüklü de haşlama yapabilirsiniz daha kısa sürer. İncir eğer suda bekletilmezse o zaman aşure de nahoş bir görüntüye sebep olabilir. Bu yüzden suda bekletmek daha mantılı seçimdir. Aşurenin rengini beyaz yapmak istiyorsanız o zaman içerisine bir miktar olacak şekilde ılık süt ekleyin ve bakliyatları ise pişme aşamasında kolay olması için suda bekletin.

Aşurelik Buğday Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer ?

1 gün öncesinde aşurelik buğdayınızı eğer tencere de haşladıysanız o zaman yapacağınız gün de hemen olması için düdüklü tencere de yapmak çok mantılı seçenektir. Kadınlarımızın çoğu ise merak ettiği sorular arasında aşurelik buğday düdüklü de kaç dakika da pişer sorusu oluyor. Düdüklü de aşurelik buğday 45 ila 50 dakika arasında pişmektedir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir