Aşırı Tuz Tüketimini Önlemek İçin İpuçları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Aşırı Tuz Tüketimini Önlemek İçin İpuçları

0

Aşırı tuz tüketimine bağlı sağlık sorunlarının önüne geçmek için, Sağlık Bakanlığı “Dünya Tuz Bilinci Haftası” kapsamında bu yıl “Ekstra Lezzet, Çok Daha Az Tuz” temasının işleneceğini duyurdu.

Yemek ve içeceklerde aşırı tuz kullanımının sağlık sorunlarına yol açtığını hatırlatan Sağlık Bakanlığı, özellikle kendin yap yemeklerinde kullanılan tuz miktarı başta olmak üzere aşırı tuz tüketiminin önüne geçmek için çeşitli önerilerde bulundu.

Aşırı tuz tüketimini önlemek için ipuçları

İçindekiler

AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİ ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Kendin pişir kendin ye yemeklerine lezzet katmanın tek yolu dev bir tutam tuz gibi görünse de, yemek stilini ekstra şahane hale getirmek için kelimenin tam anlamıyla birçok alternatif yöntem var.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı aşırı tuz tüketiminin önüne geçmek için şu önerilerde bulundu:

– Yemeklerde tuza alternatif olarak limon, maydanoz, dereotu, soğan, sarımsak, sirke ve çeşitli baharatlar gibi farklı tat arttırıcılar kullanılabilir,

– Tuzlu su ürünlerinin tuz içeriğinin azaltılması için suyla yıkama ve ıslatma ile karşılaştırılabilir işlemler kullanılacaktır,

– Aşırı miktarda tuz içeren yemekler çok daha az tüketilecektir,

– Hazırlanırken, yemek pişirirken ve yemek yerken çok daha az tuz kullanılabilir.

Tuz çeşitleriyle ilgili detayları da paylaşan Sağlık Bakanlığı, b. İlhamların saf bileşiminde yer alan deniz tuzunun deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edildiği ve kaya tuzunun kayalardan, göl yataklarından veya yer altından elde edilip kurutularak elde edildiği hatırlatılarak, sodyum klorür içeriğinin malzemede kabaca aynı olduğunun altı çizildi. kaya, deniz ve masa tuzu ile karşılaştırılabilir tüm tuzlar.

Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı, deniz tuzu, kaya tuzu ve pembe tuzun farklı masa tuzları ile aynı içerik maddesine sahip olduğunu söyledi. günlük iş başı tuz tüketiminin 5 gramın altında olması gerektiğini hatırlattı. Bu miktar bir tepeleme çay kaşığına (bir tepeleme çay kaşığı) eşittir. Her gün tüketilmesi faydalı olan bu miktar, gün boyunca tüm öğünlerle birlikte alınan tuzu içermektedir.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir