Aşırı Terlemeyi Durdurmanın Doğal Yolları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Aşırı Terlemeyi Durdurmanın Doğal Yolları

0

Aşırı terleme rahatsız edici, sinir bozucu ve hatta bazı durumlarda utanç verici olabilir . Aşırı terlemeden muzdarip talihsiz insan grubunun bir parçasıysanız, büyük olasılıkla bunu nasıl durduracağınızı birçok kez araştırmış olabilirsiniz. Belki de zaten işe yaramayan ve alternatif seçenekler arayan birkaç sorunu denemişsinizdir. Belki de terapilerde kimyasal bileşikler kullanmanıza gerek yoktur…

Gerçek şu ki, terleme saf bir seyirdir, bu nedenle saf bir tedavi istemek tamamen normaldir. Bununla birlikte, neyin zamanınızın değerli olduğunu ve neyin tamamen sahte olduğunu bilmek zahmetli olabilir. Öyleyse, zamanınıza değer veren bir makaleyle, doğal olarak terlemeyi nasıl durduracağımıza bir göz atalım. Aşırı terlemeyi doğal yollarla tedavi etmek için tüm önerileri, önerileri ve yöntemleri gözden geçireceğiz.

Aşırı Terlemeyi Durdurmanın Doğal Yolları

ALTINDAKİ NEDENİ TANIMLAYIN

Birincil nedenleri bulmadan saf terapiler hakkında konuşamayacaksınız.

Uzmanların amacı, hastalığın temel nedenlerini ortaya çıkarmak ve tedavisine yardımcı olmaktır. Bunu yaparken, belirtilerin doğal olarak hafifletilmesi için acı çekenlerde saf terapötik potansiyeli kolaylaştırırlar. Durmadan ya da amaçsız terlemesi sonucu ortaya çıkan ‘hastalıklar’ ve çileden çıkaran “Neden çok terliyorum?” dediğimizi keşfedin. Kendinize soranlar için, büyük olasılıkla, hiperhidroz olarak adlandırılan tıbbi bir durumdan muzdarip olan sakinlerin bir parçasısınız.

Yani teknik olarak aşırı terleme gerçek bir tıbbi durumdur. Bazı durumlarda, hiperhidroz, kilo verme planına, ilacın istenmeyen etkilerine veya altta yatan bir tıbbi duruma karşılık gelen bir tetikleyiciye sahiptir. Bu durumlarda çare, kilo verme planınızı değiştirmek, ilaçları değiştirmek veya terlemeye neden olan tıbbi durumu tedavi etmek kadar basittir.

Tipik olarak, yine de, hiperhidroz belirgin bir amaç olmadan gerçekleşebilir. Öyleyse, temel tetikleyici olmadan, çare potansiyeli var mı? Elbette ve burada sıralananlar, bu aşırı aktif ter bezlerini durdurmanın sadece birkaç saf yolu.

Bazı kolay yaşam yöntemlerine dalarak başlayacağız. Bunlar genellikle esasen tedavi olmasa da, bir miktar azalma sağlayabilecek seçeneklerdir.

YİYECEKLERİNİZİ AKILLI SEÇİN

Ne yersen osun, değil mi? Kesin yemeklerden kaçınmak, başkalarını tüketmek ve kilo verme planınızı değiştirmek aşırı terlemenizi hızlandırabilir.

Uzmanlar, baharatlı yemeklerdeki kapsaisinin terlemeyi tetikleyebileceği konusunda hemfikir; Araştırmalar ayrıca kafeinin terlemeyi artırabileceğini kanıtlamıştır. Alkol, et, tuz ve yağlı işlenmiş yemekler de bazı kişilerde ter hareketini artırabilir. Bu tanımlanmış tetikleyicileri kesmeye çalışın.

Herhangi bir öğünü ter indirimiyle doğrudan ilişkilendiren hiçbir araştırma yapılmamıştır; bununla birlikte, özellikleri teri azaltma potansiyeli sağlayan birkaç öğün vardır. Örneğin, vücut ısısını korumak için hidrasyon (yeterli su tüketimi) şarttır. Bu nedenle, fiziğinizin çekirdek sıcaklığını düzenlemek için çok çalışmak zorunda kalmaması durumunda çok daha az terleyeceğinizi varsaymak doğru olur. Sebzeler ve meyveler çeşitli sulardan oluşur. Örneğin, salatalık %90’dan fazla su içerir. Bu nedenle, fazladan su tüketmenin yanı sıra, vücudunuzun genel hidrasyonunu artırmak için sebze ve meyve tüketin.

Kalsiyum, vücut sıcaklığını korumak için gerekli bir mineraldir. Yoğurt, badem veya deneyimsiz yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum açısından zengin öğünler, bu önemli vücut ısısını düzenleyici mineralden yeterince yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, büyük bir öğünü sindirirken, vücudun canlılık kullanımı %25 oranında artacaktır. Canlılıktaki bu artış, aşırı terlemeye neden olabilecek vücut sıcaklığınızı artırabilir. Sindirime yardımcı olmak için kilo verme planınıza lif açısından zengin yemekler eklemeye çalışın.

Tombul veya fazla kiloluysanız bu durumlar da terlemenize önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Tıp doktorlarınızın yaptığı gibi sağlıksız hissetmenizi sağlayamayız, ancak sadece birkaç kilo vermek için kilo verme planı terlemeyi durdurmak istediğiniz şey olabilir.

Ek olarak, son bir araştırma, glütensiz kilo verme planının aşırı terlemeden kurtulabileceğini öne sürüyor. Çölyak hastalığı, glüten tüketiminin ağırlaştırdığı sindirim bozukluğu olan bireyler üzerinde yapılan bir araştırmada, glüten tüketiminin ortadan kaldırılmasıyla gece terlemelerinin tamamen durduğu fark edildi. Birçok kişide glüten intoleransı vardır. Bu çölyak hastalığı kadar aşırı değildir, ancak yine de glütene karşı sindirim intoleransına neden olur. Bu analize göre, eğer glütenle ilgili bir dezavantajınız varsa, glütensiz bir kilo verme planı denemek, ter eksikliğinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

AŞIRI Terlemenin DOĞAL ÇÖZÜMLERİ

GİYSİLERİNİZİ DOĞRU SEÇİN

Bunu “teri örtmek için bir ipucu” olarak kabul edin, çünkü giysileriniz teri kesinlikle durdurmayacaktır. Bununla birlikte, bazı kolay gardırop değişiklikleri yapmak terleme yükünü azaltabilir.

Pamuk ve keten gibi nefes alabilen malzemeleri seçin. Nemi emen giysiler arayın. Terin dış giyiminize ulaşmasını önlemek için geniş çapta erişilebilir ter geçirmez fanilaları bile hesaba katarsınız.

Potansiyel olarak geniş kol ağızları ve dökümlü altları olan giysiler seçin. Ayrıca teri örtmek için, açık renkli malzemeler yerine daha koyu malzemeleri tercih edin, bunun sonucunda koyu renkli giysiler üzerinde ter ve leke daha dayanıklı görünür.

Yarı açık ancak yine de değerli bir ipucu olarak, sık sık banyo yaptığınızdan emin olun. Hijyen, tüm bu terlerden fiziksel kokuyu tutmak için temel olarak gereklidir.

HAVALI KAL

Serin kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Açıkçası, bu belirtilenden daha basittir, ancak dondurucuya girmeden iç sıcaklığınızı düşürmenin birkaç yolu vardır.

Buzlu içecekler veya soğuk yemekler sizi hızla soğutabilir. Ek olarak, fiziğinizin unsurlarından emin olmak için soğuk bir şeyden faydalanmak, çekirdek sıcaklığınızı düşürebilir. Bilekleriniz, göğsünüz, boynunuz ve şakaklarınız gözeneklere ve cilt tabanına yakın damarlara sahiptir. Bu bölgelere soğuk su veya buz uygulayanlar için bu damarlar vasıtasıyla akan kanın sıcaklığını düşürerek genel vücut ısınızı düşürürsünüz. Ek olarak, boynunuzun arka kısmı, hızlı bir şekilde oturmak için en iyi yerdir.

Çoğu kişi gece terlemeleriyle boğuştuğundan, yatak odanızı soğutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Yatak odanızı daha serin hale getirmek için nefes alabilen çarşafları deneyin.

RAHAT OLUN

İnsanların her zaman ter atması olan kişilere gergin olmaları durumunda bunu sormalarının bir amacı vardır. Sosyal anksiyete bozukluğu olan bireylerin yaklaşık % 24-32’sinde hiperhidroz vardır.

Kafamız karıştığında, fiziğiniz savaş ya da uçuş moduna girer ve fiziğiniz sizi terleterek tepki verir. Hayatınızdaki stresi azaltmak için çalışın. Bilimsel olarak desteklenen dinlenme yöntemlerini gözlemleyin ve konuşma çözümünü dikkate alın.

AŞIRI Terlemenin DOĞAL ÇÖZÜMLERİ

Doğrusu, burada başlamadan önce, şimdi şunu söylemeliyiz: Doktorunuzla konut tedavilerini tartışın. Doğal tedaviler işe yarayabilir veya çalışmayabilir ve genellikle hiperhidrozu tedavi ettiği klinik olarak doğrulanmamıştır.

Bu içerik materyali genel bir tavsiyedir ve profesyonel bir tıbbi görüş alışverişinde bulunmaz.

Sirke

Sirke, özellikle elma sirkesi, birçok muhteşem sağlık avantajı sağlar. Kan şekerini düzenlemeye, toksinleri uzaklaştırmaya, mide ekşimesi ve asit reflü bozukluğunu hafifletmeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olur.

Doğrudan gözeneklere ve cilde uygulandığında sirke ayrıca bir büzücü görevi görerek mikro organizmaları yok etmeye ve gözenekleri kapatmaya hizmet eder. Aşırı terleyenler için, bir sirke kombinasyonunu tüketmek veya her gece doğrudan terli alana kullanmak, terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden önce bir çay kaşığı elma sirkesi, sadece birkaç gün içinde terlemenizi azaltabilir.

Domates

Pek çok avantajının ötesinde, domates suyu gözeneklerinizi küçültür ve sürekli terlemeyi azaltabilir. Domatesten zengin bir kilo verme planı tüketmek veya her gün sadece bir bardak domates suyu tüketmek aşırı terlemeyi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Domatesler sizin için değilse, en çok terlediğiniz yerde domates suyunu kullanmayı deneyin ve durulamadan en az 10 dakika önce oturmasına izin verin.

Deneyimsiz ve siyah çay

Çay gibi kavurucu içecekler tüketmek teri durdurmak için mantıksız görünebilir. Ancak deneyimsiz çay, ter bezlerinizi küçültüp sizi sakinleştirebilecek magnezyum ve B vitamini içerir. Çok terleyenler için, bu ter önleyici avantajlardan yararlanmak için sabah espressonuzu tecrübesiz çayla değiştirmeyi deneyin.

Sürekli koltuk altı terlemesi yaşıyorsanız, siyah çayın büzücü özellikleri doğrudan gözeneklerinize ve cildinize uygulandığında terlemeyi azaltabilir. Siyah çayı demledikten (ve soğumaya bıraktıktan) sonra bir havluyla (veya çay poşetinin kendisiyle) birkaç dakika koltuk altlarınıza çayı uygulayın.

Mısır nişastası ve kabartma tozu

Mısır nişastası ve kabartma tozu, doğal olarak su emici aracılardır. Kabartma tozu alkali olduğu için terdeki bakteri seven asitleri etkisiz hale getirir ve saf bir deodorant görevi görür. İşte bu yüzden mağazadan satın alınan birçok deodorantın içinde kabartma tozu bulunur.

Koltuk altlarınızın kuru olduğundan emin olun ve her gece terli alana 2 düz kombinasyonunu uygulayın. Su ile durulamadan yarım saat önce bekletin. Bir önlem olarak, kombinasyonun çok uzun süre oturmasına izin vermek, hoş olmayan istenmeyen etkilere neden olabilir.

çay ağacı yağı

Çay ve sirke gibi, çay ağacı yağı da tere neden olan mikro organizmalarla savaşmak için büzücü görevi görür. Bir pamuğu çay ağacı yağına batırın ve her gün koltuk altlarınıza sürün. Sonuçlar sadece birkaç gün içinde görünmeye başlamalı.

Limon

Limondaki asit, aşırı terlemeyi doğal olarak azaltmak için harika bir bileşendir. Yarım limon (sıvısını almak için hafifçe sıkarak) uygulayabilir veya az miktarda limon suyunu kabartma tozu ile karıştırıp pamuklu çubukla uygulayabilirsiniz. Limon suyunu en fazla yarım saat bekletin ve tamamen durulayın.

Tuz

Tuz teri emer ve gözeneklerinizi ve cildinizi kuru tutar. Hiperhidroz için evde tuz tedavisi olarak kullanırken birçok seçeneğiniz vardır. İlk olarak, terli bölgelerinize deniz tuzu kristalleri sürmeyi deneyin. Terleme seansının geldiğini gerçekten hissediyorsanız, kullanmak için yanınızda bir şişe tuz bile taşıyabilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, eşit elementleri tuz ve limon suyunu birleştirin. Cevabı gözeneklerinize ve cildinize sürün, durulayın.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir