Aşırı Stres Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir ? Stresin Vücuda Etkileri
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Aşırı Stres Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir ? Stresin Vücuda Etkileri

0

İnsanlar yaşantıların da yaşamış olduğu bazı sorunlardan dolayı aşırı sıkılıyor ve kendisini bir boşluk içerisin de bulduğu için Aşırı Stres altına girerek sağlık açısından da önemli sorunlarla karşılaşabiliyor. Aşırı stres sonucu oluşabilecek bazı sorunların başında ; Cilt problemleri , aşırı kilo verme ve mide rahatsızlıkları gibi belirtiler oluşmaktadır.

Aşırı Stres Sonucu Oluşan Rahatsızlıklar Nelerdir

Stres Sonucu Oluşan Cilt Hastalıkları

Aşırı derece de stres yaparsanız eğer o zaman sivilce , sedef hastalığı ve aynı zaman da egzama gibi cilt hastalıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konu hakkında sağlık uzmanları bir araştırma yapmıştır. Stres ile psikolojik sorunların cilt hastalıklarına neden olduğunu açıkladılar.

Stres ve Kilo Kontrolü Problemi

Aşırı stresten dolayı en sık görülen rahatsızlıkların başında kilo kaybı görülmektedir. Çünkü sizler stresli olduğunuz zaman vücut hemen kortizon hormonu üretmeye başlıyor ve bu yüzden diyet ya da egzersiz bile yapsanız bunu dengelemeniz pek mümkün değildir.

Soğuk Algınlığı Rahatsızlıklarının Sık Görülmesi

Stresten dolayı oluşan sorunlardan birisi de kolay bir şekilde soğuk algınlığı almaktır. Çünkü aşırı stres yaptığınızdan dolayı kortizonlar direk olarak bağışıklık sisteminize zarar verir. Bağışıklık sisteminiz de zayıflayacağından dolayı hastalanmanız kaçınılmaz bir durum olur.

Odaklanırken Zorluk Yaşamak

Uzun zamandan beri stres altındaysanız o zaman odaklanmalar da bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yani bir yere odaklanmanız çok zor olur ve bunun asıl nedeni stres ile kaygılardır. Bu yüzden sakin kalmaya ve dinlenmeye çalışın.

Stres ve Saç Dökülmesi

Aşırı stres altında kalanlar da genel olarak saç dökülmesi daha çok görülen sebeplerden birisidir. Eğer saçlarınız çok fazla dökülüyorsa ve bunu biliyorsanız o zaman hemen bir uzman doktora başvurun. Eğer herhangi bir etkisi olmadıysa o zaman stres ve sinirden uzak durmanız gerekiyor.

Baş Ağrısı ve Stres

Aslında bakarsanız baş ağrısının birden fazla sebepleri bulunmaktadır. Fakat genel olarak baktığımız zaman yaşanılan stres ve duygusal olaylardan dolayı insanlar da daha sık görülmektedir. Stresli bir hayatınız varsa ve bundan kurtulmadığınız sürece maalesef bağ ağrılarınız tekrar edecektir.

Uyku Problemleri

Aşırı stres sonucunda görülen uyku problemleri sizi sonrasında daha ciddi hastalıklar sürükleyebilir. Çünkü bir insan yeteri kadar uyumazsa gün içerisin de çalışamaz ve hayattan hiçbir şekilde zevk bile alamaz. Bu yüzden aşırı stresten kaçınmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir