Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim ?

0

Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim ?

Ev kadınlarının en çok merak ettiği konulardan birisi de aşırı sirkeli yapılan turşuyu nasıl kurtarabilirim sorusu oluyor. Çünkü evde kadınlar turşu yapmaya başladılar ve dışarıdan hazır olarak almak yerine kendi emekleri ile yapmayı tercih ediyorlar. Hazır turşular almak yerine evde kendimiz yaparsak hem daha sağlıklı olur hem de hazırına göre daha lezzetli yapmış oluruz. Şimdi evde seçmiş olduğunuz malzemeler ile çok güzel kısa süre içerisinde turşu yapabilirsiniz. Burada bize lazım olan malzemeler sirke , tuz ve turşu için kullanacağımız sebzedir.

Aşırı Sirkeli Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim

Fakat bazı durumlar da yapmış olduğumuz turşu ister istemez tuzlu olabiliyor. Yani böyle bir durum ile karşılaşmamız gerçekten çok normal. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman hemen turşuları yeniden yıkayın ve fazla olan tuz ya da sirke tadını ortadan kaldırın.

Turşu Aşırı Sirkeli Olursa Ne Yapılır ?

Evde zaman zaman turşu yapıyorsanız fakat yapmış olduğunuz turşularda aşırı sirkeli oluyorsa ve bunun önüne de bir türlü geçemiyorsanız o zaman vereceğimiz bazı yöntemler sayesinde bunlardan kurtulabileceksiniz. Sirke çok fazla katıldığı zaman turşunun tadı çok acı ve sirkeli hale gelebiliyor. Bu yüzden acı olan turşunun tüketimi de bir hayli zor olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşan hanımlar sirkenin temizlemesi gerekiyor ve turşunun içerisinde bulunan sebzeleri de tek tek yıkamalısınız. Sonra turşu suyunu değiştirip yeniden hazırlamış olduğunuz turşu suyuna daha az sirke eklemelisiniz. Bu şekilde yaparsanız hem turşu kıvamında hem de daha lezzetli olur.

turşunun ekşisini ne alır

1-)Turşunun İçine Lahana Ekleyin

Yapacağınız turşunun daha lezzetli olmasını istiyorsanız o zaman tuz ile sirkenin orta seviye ayarda olması gerekiyor. Eğer bunlardan birisi fazla olursa hem tadında acılık hem de ekşi bir tat karşınıza çıkar. Turşunun fazla sirkeli veya tuzlu olmasını önlemek istiyorsanız içerisine bir miktar kadar lahana eklerseniz tuzun emilmesini bu şekilde sağlamış olursunuz. Fakat lahanaları küçük küp olarak değil orta büyüklükte eklerseniz daha iyi olur.

2-)Turşunun İçine Havuç Ekleyin

Turşunun fazla tuzlu ve sirkeli olmasını engellemenin bir diğer yolu ise turşu içerisine eklenecek havuçtur. Turşu yapacağınız zaman içerisine kesinlikle havuç ekleyin ve bu şekilde dengelemiş olursunuz. Havuç ne kadar fazla olursa tadını da o kadar dengelemiş olursunuz. Ama havuçları küçük değil orta boyutta eklemeniz daha doğru olur.

Turşu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  • Turşu yapacağınız zaman kullanacağınız kaya tuzunun iri olması gerek.
  • Kullandığınız meyveler ve sebzelerin taze olmasına dikkat edin.
  • Turşuda kullanacağınız suyu önceden kaynatın ve soğuduktan sonra kullanın.
  • Turşu kuracağınız zaman cam kavanoz tercih edin.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir