Artan Çiğ Köfte Nasıl Değerlendirilir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Artan Çiğ Köfte Nasıl Değerlendirilir ?

0

Kilo ile çiğ köfte aldığımız zaman genel olarak çiğ köfte artmaktadır ve artan çiğ köfteleri de vereceğimiz pratik yöntemler sayesinde değerlendirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Vereceğimiz bu tarifler herkesin damak zevkine göredir ve günümüzde ise çok yapılmaktadır. O zaman fazla zaman kaybetmeden tariflerimize göz atalım ;

Artan Çiğ Köfte Nasıl Değerlendirilir

Artan Çiğ Köfte Nasıl Değerlendirilir?

1-)Çiğ Köfte Kızartması

Artan çiğ köftelerinizi değerlendirmenin en etkili yolu kızartma olacaktır. İlk olarak bir kabın içerisine çiğ köftelerinizi ilave edin ve güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra elinizle köfte haline getirin ve yağsız olan bir tava da önlü arkalı olacak şekilde kızartın. En sonunda kızarttıktan sonra sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

2-)Fırında Çiğ Köfte

Artan çiğ köftelerinizi değerlendirmenin ikinci yöntemi fırında çiğ köfte yapmaktır. İlk olarak bir kabın içerisine çiğ köftelerinizi ilave edin ve güzel bir şekilde karıştırın. Karışımdan sonra köfte yapar gibi şekil verin ve yağsız olan tavada kızartıp arkasından güveç içerisine alarak dilerseniz biber , domates ve soğan ilave edip fırına veriyorsunuz. Fırında yaklaşık 15 veya 20 dakika kadar pişirin ve sonra çıkartıp sıcak bir şekilde servis edin.

Çiğ Köftenin Bayatladığı Nasıl Anlaşılır?

  • Bir çiğ köftenin bozulup veya bozulmadığını anlamanın en etkili yolu görüntüsü olmaktadır. Taze olan çiğ köftenin rengi hep canlıdır ve parlaktır. Bayat olanın rengi daha koyudur.
  • Çiğ köftenin kendine göre has kokusu vardır. Yani siz kokladığınız zaman bozulup bozulmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer burnunuza kötü koku geliyorsa bayatlamıştır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir