Araba Koltukları Nasıl Temizlenir ? Araç İçi Temizlik Tavsiyeleri
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Araba Koltukları Nasıl Temizlenir ? Araç İçi Temizlik Tavsiyeleri

0

Araba Koltukları Nasıl Temizlenir ?

Arabası olan insanların en titiz olduğu ve temiz olmasını istediği yerlerden birisi de koltuklar oluyor. Çünkü Araba koltukların temiz olması hem aracın yıpranmasını engellersiniz hem de hijyen bakımından daha temiz görünür. Birçok insanın evinde araç içini temizleyebilecek malzemeler vardır. Eliniz de bulunan bu malzemeler ile çok fazla zaman harcamadan araç içini temizleyebilir , yepyeni bir hale getirebiliriz.

Araba Koltukları Nasıl Temizlenir

Araç içini temizlemek için gereken malzemelerin başında elektrik süpürgesi ile temizlik ürünleri yer alıyor. Eğer bunlara sahipseniz her şey tamamdır. O halde fazla zaman kaybetmeden başlayalım…

Araç İçi Temizlik Tavsiyeleri
 • Araç içerisin de yer alan hem paspasları hem de çanta , kıyafet gibi ne varsa hepsini çıkartın ve daha sonra koltuklarınızı geriye doğru çekin.
 • Elektrik süpürgesini çalıştırıp aracın zeminini ve daha sonra bagajı güzel bir şekilde süpürün.
 • Elektrik süpürgesinin ince ağızlı olan plastik kısmını kullanıp koltuk aralarını ve daha sonra üzerlerini süpürün.
 • Şimdi koltuklarımızı silmek için banyo lifleri ile el ve yüz havlularını tercih etmeliyiz. Bunlardan birisini seçerek deterjanlı su ile silin.
 • Koltuklar tekrardan kirlenmemesi için çok fazla bastırmamanız gerekmektedir. Ama arkadaşlar koltuklarınızı kesinlikle çok fazla ıslatmayın. Çünkü çok fazla ıslanma olursa o zaman koltuklar suyu emer ve zamanla küf kokusu yapmaya başlar.
 • Kapınızın iç kısmında kumaş döşeme varsa o zaman o yerleri de elinizde ki bez ile silebilirsiniz.
 • Deterjanlı su ile işimiz bittiği zaman kovayı temizleyin ve sadece su doldurup temiz bir bez ile silmiş olduğumuz yerleri tekrardan silin.
 • Koltuklarınıza eğer sakız gibi maddeler yapışmışsa bunlardan kurtulmak için buz küplerinden yararlanabilirsiniz.
 • Araç içini temizlemeden önce çıkarmış olduğumuz paspasları yıkama işlemi yapacağız. Paspaslarınız eğer lastikse o zaman yıkayıp eski yerlerine dizebilirsiniz. Eğer paspasınız halı paspas ise o zaman yıkama yaptıktan sonra tamamen kuruduktan sonra araç içerisine dizin.
 • Koltuklarınız deri döşeme ise o zaman çamaşır deterjanı kullanmak yerine Arap sabununu tercih etmeniz daha doğru seçim olacaktır.

Araç içi temizliği genel olarak zor olarak görünür fakat aslında bakarsanız hiçbir şekilde masraf yapmadan kendi imkanlarımız ile kolaylıkla yapmak mümkündür. Her zaman arabanıza çok iyi bakın. Siz ne kadar iyi bakarsanız aracınız o derece capcanlı görünür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir