Akrilik Boya Nasıl Çıkar ? Tuvalden Akrilik Boya Nasıl Çıkar ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Akrilik Boya Nasıl Çıkar ? Tuvalden Akrilik Boya Nasıl Çıkar ?

0

Akrilik Boya Nasıl Çıkar ?

Akrilik boya genel olarak birçok alanda kullanılmaktadır ve özellikle en çok tercih edilen boya türleri arasında yer alır. Fakat bu boyayı tabi kullanacağımız zaman bazı nedenlerden ötürü kazalar ortaya çıkabilir. Bu kazalar , halıya dökülme , tuvaliniz de hiç istemediğiniz lekeler oluşabilir veya boyanız devrilir ve etrafa gelebilir. İşte bu gibi aksiliklerle karşılaştığınız zaman ister istemez her insanın canı çok sıkılır ve hemen pratik bir yöntem aramaya yoluna geçer. Bizde bu konu hakkında araştırmalar yaptık ve en basit yöntemleri sizlerle paylaştık. Hem hobi dallarında hem ev dekorasyonlarında hem de her alanda kullanılan bu boya kuruduğu zaman gerçekten çıkarılması en zor lekelerden birisidir. Şimdi bu lekelerle nasıl savaşacağız en önemli tüyoları sizlere maddeler halinde verelim ;

Akrilik Boya Nasıl Çıkar

EĞER HALINIZA DÖKÜLDÜYSE ;

 • Dökülen yerde boya kurumadan hemen elektrikli süpürge yardımı ile çekebildiğiniz kadar çekin.
 • Daha sonra çamaşır suyu ile deterjanı karıştırın ve halınızı döküldüyse bu karışım ile temizleyin.
 • Elinize bulaşık süngerini alın ve sert olan tarafı ile lekeli olan yeri ovmaya başlayın. Ama ilk olarak deterjanlı olan suyu temas ettirin ve daha sonra ovmaya başlayın.
 • En son olarak halınızı kurutun. Bu kurutma işini ise fanlı kurutucu , saç kurutma makinesi ile elinizde ne varsa onla kurutabilirsiniz.

AKRİLİK BOYA KIYAFETTEN NASIL TEMİZLENİR ?

Akrilik boya hiç ummadığınız bir anda kıyafetinize bulaştı ise o zaman kurumadan hemen temizlememiz gerekiyor. Eğer kıyafetiniz çok hassas ise o zaman hemen kuru temizlemeye götürmeniz daha sağlıklı olacaktır fakat normal bir kıyafet ise o zaman yıkama talimatlarında yer alan verilere göre çamaşır makinesine atabilirsiniz. Kıyafetiniz de leke kurudu ise o zaman ilk olarak lekeli olan yeri ıslatın ve daha sonra aseton ya da saç spreyi sıkın. Sonra da kumaş parçası veya sünger ile o bölgeyi güzelce ovun.

akrilik boya kıyafetten nasıl çıkar
 • 2 yemek kaşığı amonyak
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • 2 yemek kaşığı tuz
 • Çamaşır deterjanı
 • Su
 • Aseton

Kıyafetinizde ki boya kurudu ama alan çok büyük değilse o zaman bu yöntemle kolayca temizleyebilirsiniz. Ama ne olursa olsun her zaman ıslakken müdahale etmek daha iyi seçenektir. Hem tuz hem amonyak hem de beyaz sirkeyi karıştıralım ve sprey şiş veya kase içerisine karıştırıp bunu nerede kullanacaksanız ona göre bir seçim yapın. Hazırlamış olduğunuz karışımı ise lekeli olan bölgeye uygulayın ve daha sonra durulayın. Bunu yaptıktan sonra hala boya varsa tekrar yapmaya devam edin. En sonunda ise kıyafet kullanım talimatlarına göre yıkayın ve kurumasını bekleyin.

TUVALDEN AKRİLİK BOYA NASIL ÇIKAR ?

Tuvalinize akrilik boya geldiyse o zaman vereceğimiz bilgiler sayesinde kolayca çıkartabilirsiniz. Ama akrilik boyanın dökülmüş olduğu yer zemine ve yere göre değişmektedir. Eğer boyanız direk olarak tuvalin üzerine geldiyse o zaman beyaz ya da peçeye yardımı ile tampon hareketleri yaparak alın. 1 bardak suya da az miktar olacak şekilde bulaşık deterjanı ekleyip karıştırın. En son olarak lekeli olan yere fırça yardımı ile hızlı hareket etmeden ve yavaş hareketlerle tuvale zarar vermeden leke çıkana kadar ovma işlemi yapın.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir