Ağaç Hangi Ayda, Ne Zaman Dikilir ? Hangi Ağaçlar Hangi Mevsimde Dikilir
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Ağaç Hangi Ayda, Ne Zaman Dikilir ? Hangi Ağaçlar Hangi Mevsimde Dikilir

0

Ağaç dikimi yapacağınız zaman mutlaka uygun dikim zamanını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü doğru bir şekilde bunları yaparsanız hem toprağınız verimli olur hem de doğru hava şartlarından yararlanmış olursunuz. Bu şekilde de en yüksek dikim başarısını elde edersiniz.

Ağaç hangi ayda, ne zaman dikilir

Ülkemiz de biliyorsunuz ki dört mevsim yaşanıyor ve bu yüzden topraklar da çok verimli olmaktadır. Özellikle ağaçlar ülkemiz de çok çeşitlidir. Ormanlardan tutun evlerin bahçelerine kadar her türlü meyven veren ağaç türleri bulunmaktadır. Fakat ağaç dikimi yapacağınız zaman da bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Havalar çok soğuk olduğu zamanlar da don zamanları ila aşırı sıcaklarda ağaç dikilmesi kesinlikle yapılmamalıdır. Hangi ağaç olursa olsun mutlaka dikim kurallarını ve aynı zaman da sulamalarına dikkat etmeniz gerek.

AĞAÇ NE ZAMAN DİKİLİR? 

ağaç ne zaman ekilir
 • Soğuğa çok dayanıklı olan ağaç ekimlerini ister ilkbahar isterseniz de sonbahar zamanların da ekebilirsiniz. Tabi ağaç dikimi yapacağınız zaman da bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Kış mevsimin de biliyorsunuz ki ağaçlar yapraklarını dökmeye başlar ve sizler ekim aylarında mart ayına kadar ekim yapabilirsiniz. Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar için de en uygun dikim kasım ayının başlangıcı ila nisan ayının başı oluyor.
 • Yaz mevsimin de sıcak hava da dikim yapacağınız zaman ertesi sene mutlaka ağaçlarınızı sık sık sulamanız daha doğru olacaktır.
 • Kış mevsimin de ağaç dikimi yapacaksanız mutlaka dondan korumak için koruma örtüsü yapmanız gerekiyor.

MEYVE FİDANLARININ DİKİMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

kış mevsiminde hangi ağaçlar dikilir
 • Evinizin bahçesine meyve fidanından ekecekseniz o zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz ve ona göre uygulamalar yapmanız gerekiyor.
 • Meyve fidanlarında dikkat edilmesi gereken ilk nokta her fidanın dayanıklığı ve dikim mevsimi farklıdır. Hangi fidanı dikecekseniz zamanlaması kadar hem dikim yeri hem de toprağı da o derece önemli olmaktadır. Eğer killi olan topraklar da dikim yapmayı planlıyorsanız o zaman kurak mevsimi tercih etmeniz gerek.
 • Meyve fidanı ekimi genel olarak hem sonbahar hem de ilkbahar mevsimlerin de dikilir. Fakat bu ağaçları dikeceğiniz zaman su vermemeniz gerek.
 • Aynı zaman da meyve fidanını ektiğiniz zaman 1 veya 2 yıl içerisin de mutlaka fideleme yapmanız gerekiyor. Yani burada sürekli bakım yaparak köklerini güçlendirmiş olacaksınız.
 • Kökleri ne kadar güçlü olursa fidanların toprakla o kadar uyumlu olur ve yetişmesi daha kolaylaşır.
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir