Kadınların Yeri

Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı ?

Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı ?

Adet dönemi pek çok açıdan dikkatli davranmanın şart olduğu bir dönemdir. Peki, adetliyken ağır kaldırmak zararlı mı? Dahası, adet döneminde ağır kaldırmak güvenli midir? Birçok kadın, ağır ağırlık kaldırmanın daha fazla ağrıya veya kanamaya neden olacağından korkar.

Adetliyken Ağır Kaldırmak Zararlı mı

Adetliyken ağırlık kaldırmak ya da ağır işlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunun yerine daha pratik egzersizler yapmak önerilmektedir. Aslında, adet dönemindeyken egzersiz yapmanız için birkaç neden vardır;

  • Kramplara yardımcı olur!
  • Şişmeyi azaltmaya yardımcı olur!
  • Pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur

Birçok kadın için egzersiz yapmak hayatlarının büyük bir parçasıdır. İster spor salonuna gidiyor olun ister evde egzersiz yapın, egzersiz yapmak kişisel bakımın önemli bir parçası olabilir. Peki ya regl olduğunuzda, adet dönemindeyken ağır kaldırmak güvenli midir?

Adet sırasında ağırlık kaldırmanın vücudunuz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Tabi ki adet sırasında ağırlık kaldırmanızı tehlikeli hale getiren tıbbi bir durumunuz yoksa!

Hangi Durumlarda Ağırlık Kaldırmamak Gerekir?

Özellikle, menopoza giriyorsanız ve henüz adet görmediyseniz; bu süre zarfında ağır kaldırmamak en iyisidir. Çünkü bu, kan akışında bir artışa neden olabilir.  Bu da rahatsızlık veya lekelenmeye yol açabilir.

Bazı kadınlar regl dönemlerinde kendilerine tekrar zarar vermeden ağır nesneleri kaldıramayacak kadar kırılgan olduklarına dair güçlü bir inanca sahiptirler. Adet dönemindeyken ağır kaldırmak iyi bir fikir değildir.

Ağır kaldırmak, uterus kasılmalarına neden olabilir. Bu da düşüklere neden olabilir. Spor salonundaysanız ve ağırlık kaldırmanız gerektiğini düşünüyorsanız, tekrar ağırlık kaldırmadan önce adetinizin bitmesini beklemek en iyisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ