Adet Dönemi Sancılarını Azaltmanın Yolları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Adet Dönemi Sancılarını Azaltmanın Yolları

0

Kadınlar olarak ortak noktamız adet sancılarıdır ve regl sancısı ayda 1 kere de olsa gerçekten 1 hafta boyunca hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor değil mi ? Hayatı boyunca regl sancısı geçirmeyen bayan zaten yoktur. Çünkü bu sancıları hepimiz düzenli olarak her ay geçiriyoruz. Birçok kadın sırf bu sancıları yaşamamak için erkeklerle bedensel olarak yer değiştirmek bile veya artık bu sancılara kökten çözüm bulmak istiyorlar.

Adet Dönemi Sancılarını Azaltmanın Yolları

Şimdi ise sizlere vereceğimiz bazı tavsiyelerden sonra regl sancısını az da olsa geçirmiş olacaksınız. Belki yaşamış olduğumuz bu sancıları kökten halledemeyiz ama bu dönem zarfında rahatlayabiliriz.

Sıcak Su Torbaları ile Isı Uygulayın

Adet sancılarınız çok fazla ise o zaman bunu hafifletmek için ısı uygulamamız gerekiyor. Zaten bunu bilmeyen kadın yoktur. Hatta kızlar Londra Üniversitesinde bu konu hakkında araştırma yapılmıştır ve bilimsel olarak 40 derece sıcaklıkta kadınların adet döneminde yaşamış oldukları sancıların azaldığını tespit etmişlerdir. Bu yüzden sancınız olduğu zaman evinizde sıcak su torbası varsa onu yoksa plastik bir şişenin içerisine sıcak su doldurup karnınıza koyarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Sıcak Banyo Yapın

Yukarıda açıkladığımız gibi ısı regl sancısına çok iyi geldiğini hafiflettiğini söyledik. Sıcak su torbasının yanı sıra şiddetli bir adet sancınız varsa o zaman hemen sıcak bir banyo yaparak hem sancınızı bu şekilde azaltın hem de zihinsel olarak rahatlayın. Bunu yapmak için ise küvetiniz varsa onun içerisine sıcak su doldurun ve keyfinize bakın.

Esansiyel Yağlarla Karnınıza Masaj Yapın

Regl sancılarını hafifletmenin bir diğer yollarından birisi de esansiyel yağlar ile karnınıza yapacağınız masaj yöntemi ile ağrılarınızdan azda olsa kurtulabilirsiniz. Bu yağların karın bölgesin de oluşan ağrıyı azalttığı söylenmektedir.

Bitkisel Çay İçin

Bitki çaylarının ne kadar faydalı ve şifalı olduğunu hepimiz az çok biliyoruz değil mi ? İşte bu yüzden regl sancınız varsa ağrıyı hafifletmek için bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bitki çayı içildiği zaman vücutta bırakmış olduğu olumlu etki yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Yani kafein içeren kahveler içmek yerine bitki çaylarını içmek regl sancınız için daha mantıklı seçim olacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir