2023 En Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

2023 En Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar ?

0

2022 yılında aile hekimlerinin maaşları arttı. Daha önce bu doktorlar daha eski bir isimle sağlık ocağı personeli olarak biliniyordu. Böylelikle sağlık sistemi kuruluşları, eski sağlık merkezlerinin yerine tüm sağlık merkezlerinin Aile Sağlığı Merkezleri ile değiştirilmesini zorunlu kıldı. Aile Sağlığı Merkezleri sayesinde mahallelerdeki insanlar birçok sağlık hizmetine ulaşabilmektedir.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar

Aile Hekimliği Nedir?

Birinci basamak sağlık hizmeti olarak da bilinen aile hekimliği, kişilerin ev adreslerine veya ikamet yerlerine göre bir aile doktoruna kaydettirdiği özel bir ilaç türüdür.

Bunu yapmak, insanların hastaneye gitmek zorunda kalmadan sağlık hizmetlerine erişmesini kolaylaştırır ve bu da önemli ölçüde aşırı kalabalığa yol açabilir. Türkiye’nin il ve ilçelerinde mahalle aile hekimleri var. Doktorlara olan ihtiyaçtaki bu artış, bu profesyonellerin ne kadar maaş aldığı sorusunu ön plana çıkarmaktadır.

Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Aile hekimi, kanunla, bir aileye birinci basamak tanı, tedavi ve rehabilitasyona yönelik sağlık hizmetleri sunan bir sağlık kuruluşu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, her bireye, yaş, cinsiyet ve hasta ayrımı yapmaksızın kapsamlı ve sürekliliği esas alan sağlık hizmeti sunmaları gerekmektedir.

Uzman doktor, tam zamanlı olarak iyileşen bir doktordur. Sağlık Bakanlığı tarafından ek eğitim ve öğretimle istihdam edilirler. Uzman bir hekim, Bakanlık tarafından yürütülen programların sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Ayrıca bu programlarla ilgili gerekli sağlık hizmetlerini yerine getirirler.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir